Otomatik WordPress Güncellemeleri Nasıl Devredışı Bırakılır? Otomatik WordPress Güncellemeleri Nasıl Devredışı Bırakılır?

Otomatik WordPress Güncellemeleri Nasıl Devredışı Bırakılır?

Otomatik WordPress güncellemelerini devredışı bırakarak; gelen güncellemeleri test edebilir, sitenizi yeni gelen özellikler veya değişen yapılara uygun hale getirerek kendiniz manuel olarak güncelleme yapabilirsiniz.

WordPress sitenizi kontrol ettiğinizde sitenizde ki eklentilerin bazılarının çalışmadığı, temanızda ki bazı özelliklerin artık çalışmadığını fark ettiniz mi? Bazı ayarlarınızın yerininin değiştiğini ya da tamamen kaldırıldığını gördünüz mü?

Eğer, böyle bir şey olmuş ise WordPress’in otomatik güncelleme servislerinden kaynaklı bir sorun olduğunu öğrendiğinizde şaşırabilirsiniz.

WordPress’i her zaman güncel tutmanızı tavsiye ederiz. Ancak, bazen bu güncellemeler sitenizin çalışmasında sorunlara yol açabilmekte. Otomatik olarak yapılan bu güncellemeler sitenizin çalışmasını bozabilecek değişikliklere sebebiyet verebilir.

Otomatik WordPress güncellemelerini devredışı bırakarak; gelen güncellemeleri test edebilir, sitenizi yeni gelen özellikler veya değişen yapılara uygun hale getirerek kendiniz manuel olarak güncelleme yapabilirsiniz.

Bu rehber yazımızda size otomatik WordPress güncellemelerini nasıl devredışı bırakacağınızı hem eklentisiz hem eklentili iki farklı yöntem ile adım adım anlatacağız.

Otomatik WordPress Güncellemelerini Neden Devredışı Bırakmalısınız?

Genel olarak WordPress’in otomatik güncellemelerinin aktif olmasını tavsiye ederiz, WordPress’in gelecek olan güvenlik güncellemelerini alması oldukça önemli, bu yüzden otomatik güncellemelerin aktif olması genelde iyidir ancak; bazı durumlarda gelen güncellemeler sorunlara neden olabiliyor.

WordPress, güncellemeler yayınlamadan önce uzun bir süre kullanıcıların test etmesinden sonra güncellemeleri yayınlamakta. Fakat bu her zaman hatasız bir güncelleme olacağı anlamına gelmiyor.

Gelen güncellemeler bazı eklentileri, özel modifikasyonları ve temalarda ki fonksiyon kodlarının çalışmamasına, bozulmasına ve hatta güvenlik açığı oluşturabilecek hale gelmesini sebebiyet verebiliyor.

Bu sebeplerden ötürü sitenizin işleyişi, çalışması aksamaması için otomatik güncellemeleri kapatmak sağlıklı bir çözüm olabilir.Gelen güncellemeleri önce bir test edip, sorun olmadığından emin olduktan sonra kendiniz bu güncellemeleri yaparak WordPress’i güncel sürümde tutabilirsiniz. Her zaman güncel sürüme sahip WordPress kullanmalısınız.

WordPress Güncellemelerini Devredışı Bırakmanın Artıları ve Eksileri

Otomatik güncellemeri kapatmadan önce yapacağımız bu işlemlerin hem artıları hem de eksilerinin olduğunu bilmenizde fayda var. Otomatik güncellemeleri devredışı bırakmanın avantajları ve dezavantajlarını detaylı bir şekilde bilmenizde fayda var.

Güncellemeleri Devre Dışı Bırakmanın Artıları

  • Siteniz üzerindeki değişiklikler konusunda daha fazla kontrol sahip olabilirsiniz.
  • Sitenizde kullandığınız tema, eklenti ve özel modifikasyonların yeni sürüm ile uyumlu çalışıp, çalışmadığını test edebilir var ise sorunlar bunları giderdikten sonra yeni sürümü kullanmaya başlayabilirsiniz.
  • Tema ve eklentilerinizde yaptığınız manuel değişikliklerin gelen güncellemeler ile silinebilme olasılığını ortadan kaldırabilirsiniz. Böylelikle yaptığınız manuel düzenlemeleri kaybetmeden sürüm yükseltmesi yapabilirsiniz.

Güncellemeleri Devre Dışı Bırakmanın Eksileri

  • Önemli güvenlik açıklarının kapatılması konusunda geç kalabilirsiniz. Siteniz güvenlik konusunda zayıf kalabilir.
  • Gelen güncellemeleri manuel olarak incelemek, test etmek çok fazla zaman alabilir. Özellikle birden fazla siteniz var ise bu süreç oldukça uzun sürebilir.

Eklentisiz Otomatik WordPress Güncellemeleri Nasıl Devredışı Bırakılır?

WordPress’te otomatik güncellemeri eklenti kullanmadan kapatmanın yolu birkaç satır kodtan geçmektedir. Bu kodlar sayesinde WordPress’in kendisinin ve temalarınızın, eklentilerinizin otomatik güncellemelerini kapatabilirsiniz.

Değişiklikler Yapmadan Önce!

WordPress dosyalarınızda değişiklikler yapmadan önce lütfen sitenizin yedeğini almayı unutmayın! Eğer, kod düzenlemelerini aşina bir kullanıcı değilseniz yapacağınız bir hata yedek almazsanız geri döndürülemeyebilir.

Adım 1: wp-config.php Dosyasına Kod Eklemek

Bu dosyaya erişmek için bir Dosya Aktarım Protolü (FTP) programına ihtiyacınız olacak. Tavsiyemiz FileZilla adlı dosya aktarım programını kullanmanız ya da hosting sağlayıcınızın size sunmuş olduğu yönetim panelinin dosya yönetimini kullanabilirsiniz. (cPanel)

İlgili dosya wp-config.php dosyasını bulduysanız eğer bir kod düzenleme editörü (Tavsiye: Microsoft VS Code) ile dosyayı açın ve şu satırı bulun:

/* That’s all, stop editing! Happy publishing. */

Bu satırı bulduktan sonra hemen bu satırın üstüne aşağıda ki kodu ekleyin:

define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', false );

Kodu eklediğinizde bu şekilde görünecektir.

Daha sonra bu dosyayı kaydederek bulunduğu konuma tekrar yükleyerek eski dosya ile değiştirin. Bu kod sayesinde artık WordPress güncellemeler almayacaktır. Gelecek olan güncellemer size bildirilecek ancak güncellemelerin yüklenmesi tamamen sizin kararınıza bağlı olacaktır.

Tema ve eklentiler için ise ayrı bir kod düzenlemesi yapmamız gerekiyor.

Adım 2: Tema ve Eklenti Güncellemerini Devredışı Bırakmak

Bir önce ki adımda sadece WordPress’in güncellemelerini devredışı bıraktık. Tema ve eklentilerin güncellemeleri tamamen kendi geliştiricilerine bağlı olduğu için WordPress güncellemelerinden bağımsız olarak yapılırlar.

Tema ve eklentileriniz için güncellemeleri devredışı bırakmak için kullandığınız temanızın functions.php dosyasında düzenlemeler yapmamız gerekiyor.

İşlem Yapmadan Önce

functions.php dosyasında işlem yapmadan önce aktif olarak kullandığımız WordPress Temasının bir alt temasını oluşturmamız gerekiyor. Bir alt tema nasıl oluşturulacağını öğrenmek için WordPress’te Alt Tema Nasıl Oluşturulur? (Eklentisiz) adlı makalemizi inceleyin.

Alternatif bir yöntem olarak alt tema oluşturmak yerine Code Snippets eklentisini kullanarak gerekli işlemleri bu eklenti aracılığı ile de gerçekleştirebilirsiniz.

Temanızın functions.php dosyasını açın ve aşağıda ki kodu en alt satıra ekleyin.

add_filter( 'auto_update_plugin', '__return_false' );

Bu kod sayesinde WordPress Eklentileri otomatik güncellemeleri devredışı bırakılmış olacaktır. Temalarınız için de güncellemeleri devredışı bırakmak istiyorsanız aşağıda ki kodu hemen bir önce ki kodun altına ekleyin.

add_filter( 'auto_update_theme', '__return_false' );

Hem tema hem de eklenti güncellemerini devredışı bırakmak için her iki kodu da alt alta ekleyebilirsiniz. Daha sonra functions.php dosyasını kayıt ederek otomatik güncellemeri devredışı bırakabilirsiniz.

Bir Eklenti İle Otomatik WordPress Güncellemeleri Nasıl Devredışı Bırakılır?

Dosya düzenlemeleri, kod eklemeler vs bu işlemler kafanızı karıştırdıysa ya da ben daha kolay bir yolu kullanmak istiyorum diyorsanız bu yöntem sizin için.

WordPress’te otomatik güncellemeleri devredışı bırakabilmek için kullanabileceğiniz birçok eklenti mevcut. Ancak biz bu rehber yazımızda size Easy Updates Manager eklentisini tavsiye edeceğiz ve anlatımımızı bu eklentiye göre yapacağız.

Adım 1: Easy Updates Manager Eklentisi Kurulumu

Eklenti ister WordPress Admin Paneli üzerinden kurabilir isterseniz manuel olarak buradan indirerek kurabilirsiniz.

Easy Update Manager Banner

Kullanacağımız Easy Updates Manager eklentisi temel güncellemelerden tutunda tema, eklentiler ve diğer güncellemeleri kolaylıkla yönetmenizi olanak tanıyan son derece popüler bir eklentidir.

Eklentiyi kurmak için, WordPress Admin Paneli‘ne giriş yapın. Eklentiler -> Yeni Eklenti Ekle ve arama kutusuna Easy Updates Manager yazıp, eklentiyi kurup, etkinleştirin.

Adım 2: Easy Updates Manager Eklenti Ayarları

Easy Updates Manager Eklenti Ayarları

Eklentiyi kurulumu bittikten sonra admin panelinizde Başlangıç menüsünün altına Update Options adında bir menü eklenmiş olacak bu kısımdan eklenti ayarlarını yapılandırabilirsiniz.

Bu butona tıkladığınızda sizi eklenti ayarları kısmına götürecek. Buradan açılan pencerede karşınıza gelen ilk ayarda Disable All Updates butonu var. Bu butonu aktif ettiğinizde bütün güncellemeleri devredışı bırakabilirsiniz. Ya da özel olarak tek tek istediğiniz tema, eklentinin otomatik güncellemelerini nasıl olacağını ayarlabilirsiniz.

Eklenti arayüzü oldukça kolay kullanılabilir ve anlaşılabilir yapıda. Plugins, Themes, Logs gibi sekmeleri kullanarak güncellemelerin nasıl yapılacağına kendiniz karar verebilirsiniz.

Gerekli ayarlamalarınızı yaptığınızda otomatik olarak yaptığınız ayarlar kayıt edilecektir. Tek yapmanız gereken bu. Gerisini eklenti halledecektir.

Tekrar hatırlatmakta fayda var; WordPress’i, eklentilerinizi ve temalarınızı lütfen güncel tutmaya özen gösterin. Güncellemeler sitenizin güvenliğini ve performansını iyileştirebilir. Güncel olmayan WordPress siteleri dijital korsanların hedefindedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir