WordPress 6.4 Yenilikler Ve Özellikler WordPress 6.4 Yenilikler Ve Özellikler

WordPress 6.4 Yenilikler Ve Özellikler

WordPress 6.4 yakın zamanda piyasaya sürüldü. Bu, 2023’ün üçüncü büyük sürümüdür. Bu güncelleme önemli yenilikler, düzenlemeler, yeni bir varsayılan tema ve bir takım hata gidermeleri ile birlikte geldi.

WordPress 6.4 yakın zamanda piyasaya sürüldü. Bu, 2023’ün üçüncü büyük sürümüdür. Bu güncelleme önemli yenilikler, düzenlemeler, yeni bir varsayılan tema ve bir takım hata gidermeleri ile birlikte geldi.

Bu blog yazımızda WordPress 6.4 ile gelen yeni özellikler ve yenilikler hakkında sizi bilgilendireceğiz.

Not: Bu güncelleme büyük bir güncellemedir. Hosting yönetimi sizde olan bir sunucu barındırma hizmeti kullanıyorsanız bu güncellemeyi kendiniz manuel olarak yapmanız gerekmektedir. Otomatik güncellemeler açık ise çoktan WordPress 6.4’ü kullanmaya başlamışsınızdır.

Manuel olarak güncelleme yapmadan önce lütfen sitenizin tam bir yedeğini almayı unutmayın. Bu uyarımızı yaptıktan sonra WordPress 6.4 ile gelen yeniliklerden bahsetmeye başlayalım.

Yeni Varsayılan Tema: Yirmi Yirmi-Dört (Twenty Twenty-Four)

WordPress Varsayılan Teması: Yirmi Yirmi Dört

Bu gelen güncelleme ile WordPress varsayılan temasını yeniledi. Artık yeni özelliklere sahip ve tamamen kişiselleştirebilen bir block tabanlı Yirmi Yirmi Dört teması yayınlandı.

Yirmi Yirmi-Dört,site düzenlemedeki en son gelişmeleri deneyimleyin. Üç farklı kullanım durumu düşünülerek tasarlanan yeni varsayılan temanın çok yönlülüğü, onu neredeyse her türde site için ideal bir seçim yapıyor. Şablon ve model koleksiyonuna dalın ve yalnızca birkaç değişiklikle yaratıcı olasılıklar dünyasının kapısını açın.

WordPress hazır block tasarımları ile kullanıcıların hem sitelerin tüm tasarımlarını veya sadece yazılar, sayfaları için özel tasarımlar yapmalarına yarayacak yeni 6 tane block tasarımı ekledi.

Varsayılan temaya yazılarınızda kullanabileceğiniz, Sıkça Sorulan Sorular (FAQ), Harekete Geçir (Call to Action) gibi bir takım yeni block modellerini Yirmi Yirmi-Dört temasıyla birlikte kullanımınıza sunuluyor.

Görsellere Lightbox Efekti Ekleyin

WordPress 6.4 ile artık varsayılan olarak görsellerimize Lightbox efekti ekleyebileceksiniz. Bu özelliğe sahip olmak isteyen kullanıcılar eklenti kullanmak yerine WordPress’in sunduğu bu özelliği kullanabilecekler.

Basit bir tıklamayla etkileşimli, tam ekran görseller için lightbox efektinin özelliğini açın. Görüntüleme deneyimini özelleştirmek için bunu genel olarak veya belirli görsellere uygulayabilirsiniz.

Liste Görünümünde Görselleri Ön izleme Yapın

Liste Görünümünde Görselleri Önizleme Yapın

Gelen bu güncelleme ile artık içeriklerimizi oluştururken sıklıkla kullandığımız Liste Görünümünde, yazı içerisinde kullandığımız görsellerin bir küçük görselini ön izleme yapabileceğiz.

Bu sayede liste görünümü ile içeriklerimiz daha hızlı analiz edebilecek ve düzenleyebileceğiz.

Liste görünümündeki galeri ve görsel blokları için yeni ortam ön izlemeleri ile içeriğinizdeki görsellerin nerede olduğunu bir bakışta bulup görebilirsiniz.

Modelleri Siteler Arasında Paylaşın

tasarimlari json disa aktar

Özel kalıplarınızı başka bir sitede mi kullanmanız gerekiyor? Çok kolay! Bunları site düzenleyicinin modeller görünümünden JSON dosyaları olarak içe ve dışa aktarabilirsiniz.

Block Editör Geliştirmeleri & İyileştirmeleri

Block editörü olan Guttenberg editörü artık daha performanslı.WordPress 6.4, çekirdekte birkaç Gutenberg (blok içerik düzenleyicisinin proje adı) sürümünü içerir. Her biri birçok yeni özellik ve geliştirme içeriyor.

Aşağıda Blok Düzenleyicideki en dikkat çekici geliştirmelerden bazıları yer almaktadır.

Grup Bloklarında Arkaplan Görsel İyileştirmeleri

Grup bloklarında yeni arka plan görselleriyle yaratıcılığınızı konuşturun ve yer belirtici en boy oranlarıyla tutarlı görsel boyutları elde edin. Gezinti bloğunuza düğmeler mi eklemek istiyorsunuz? Artık bunu özel CSS olmadan rahatça yapabilirsiniz. Eşitlenen modellerle çalışıyorsanız, sorunsuz bir model oluşturma deneyimi için hizalama ayarları olduğu gibi kalır.

Karşınızda blok kancaları

WordPress 6.4 ile Gelen Block Kancaları

Blok kancaları, eklentilerin blokları başka bir bloğa göre içeriğe otomatik olarak eklemesini sağlayan yeni ve güçlü bir özelliktir. Bunları, bloklarla çalışmanızı daha sezgisel kılan öneriler olarak düşünün. Yeni bir “Eklentiler” panosu, bunları gereksinimlerinize göre eşleştirmekte size tam kontrol sağlar. Blok kancalarını istediğiniz gibi ekleyip, kaldırabilir ve yeniden düzenleyebilirsiniz.

Yazı editörüne gelen birden fazla geliştirme ve iyileştirme mevcut. Daha fazlasını öğrenmek için burada ki geliştirici günlüğüne bakabilirsiniz.

Performans İyileştirmeleri

WordPress 6.4, daha hızlı ve daha verimli bir deneyim için 100 üzerinde fazla performans güncellemesi içeriyor. Geliştirmeler blok temalar ve klasik temalar için şablon yükleme performansına, çekirdek, bloklar ve temalarda “defer” ve “async” komut dosyası yükleme stratejilerinin kullanımına ve otomatik yüklenen seçeneklerin iyileştirilmesine odaklanmıştır.

Erişilebilirlik

Her sürüm, WordPress’i herkes için erişilebilir kılmaya çalışıyor. 6.4 sürümünde, diğer önemli özelliklerin yanında liste görünümü iyileştirmeleri ve gezinme bloğu için Aria etiketi desteği geliyor. Yönetim kullanıcı arayüzünde (UI), düğme konumları, “Yeni ekle” menü ögeleri bağlamı ve konuşan site sağlığı iletileri gibi geliştirmeler bulunuyor.

Sürüm Hakkında Detaylı Bilgi Alın

Kurulum bilgileri, iyileştirmeler, düzeltilen sorunlar, sürüme katkıda bulunanlar, öğrenme kaynakları ve dosya değişiklikleri listesi gibi bilgiler için WordPress 6.4 dağıtım notlarını okuyun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir