WordPress 6.5 “Regina” Sürümü Yayınlandı! WordPress 6.5 “Regina” Sürümü Yayınlandı!

WordPress 6.5 “Regina” Sürümü Yayınlandı!

WordPress 6.5, 2024 yılının WordPress için gelen ilk büyük güncellemesi oldu. Bu güncelleme ile WordPress eskisinden daha performanslı ve yeni özellikleriyle Site Düzenlemek artık çok daha kolay ve özgür oldu. Gelin hep birlikte WordPress 6.5 sürümünde bizleri neler bekliyor yakından bakalım.

Merakla beklenen WordPress’in yeni sürümü WordPress 6.5 sürümü yayınlandı. Bu sürüme ismini veren ünlü jazz sanatçısı Regina Carter‘dan aldı. Ödüllü bir sanatçı ve müzik türünün ötesine geçmesiyle tanınan deneyimli bir jazz eğitimcisi olan Regina’nın klasik müzikteki teknik temelleri ve derin jazz anlayışı, ona kemanla mümkün olanın ötesine cesurca geçme ününü kazandırdı.

WordPress 6.5‘in sunduğu her şeyi keşfederken, Regina’nın türü değiştiren sesindeki çarpıcı değişimler ve ince dönüşlerin sizi şaşırtmasına izin verin.

WordPress’in bu son sürümü ayrıntılara daha fazla güç katıyor. Site oluşturma deneyiminize ince ayar yapmak ve deneyiminizi geliştirmek için yeni ve geliştirilmiş yollar sunarak, site oluşturma deneyiminizi kendinize ait hale getirecek şekilde kontrolü ele almanıza olanak tanır.

Sitenizin tipografisini yönetmenin yeni yollarını, daha fazla yerde daha kapsamlı revizyonların mevcut olduğunu ve işlerinizi daha sorunsuz ve daha hızlı halletmenize yardımcı olacak etkileyici performans kazanımlarıyla eşleştirilmiş bir Site Düzenleyici güncelleme koleksiyonu bulacaksınız.

WordPress 6.5 ile Gelen Yenilikler Neler?

WordPress 6.5, 2024 yılının WordPress için gelen ilk büyük güncellemesi oldu. Bu güncelleme ile WordPress eskisinden daha performanslı ve yeni özellikleriyle Site Düzenlemek artık çok daha kolay ve özgür oldu. Gelin hep birlikte WordPress 6.5 sürümünde bizleri neler bekliyor yakından bakalım.

Sitenize Yazı Tipleri (Font) Ekleyin ve Yönetin

Yeni Font Kütüphanesi ile kodlama ve ekstra adımlar gerekmeden sitenizin tasarımının önemli bir parçası olan tipografinin kontrolünü size verir. Herhangi bir block teması için sitenizdeki yerel ve Google Font’larını zahmetsizce yükleyin, kaldırın veya etkinleştirin.

WordPress’in, özel tipografi koleksiyonlarını dahil edebilme yeteneği, içerik tasarlama konusunda site oluşturucularına ve yayıncılara daha fazla seçenek sunar.

Bloklar için Geliştirilmiş Özel Alanlar

WordPress 6.5’te kullanıma sunulan bir diğer heyecan verici özellik, özel alanları blok nitelikleriyle ilişkilendirme yeteneğidir.

WordPress’teki özel alanlar çok uzun zamandır ortalıkta. WordPress yayınlarınıza, sayfalarınıza ve diğer içerik türlerinize özel meta veriler eklemenizi sağlar. Artık geliştiriciler ve ileri düzey kullanıcılar, özel alan verilerini bireysel blok nitelikleriyle ilişkilendirebilecek.

Ancak bu bağlantılar yalnızca özel alanlarla sınırlı değildir. Bu işlevsellik için sunulan blok bağlama API’si, bloklara dinamik veri sağlamak için diğer kaynakların kullanılmasını da mümkün kılar.

Test etmek isteyenler için bu iki özel alanı gönderinize ekleyin:

  • mood
  • weather

Aşağıdaki resimde özel alanlar arayüzünü görebilirsiniz:

Daha sonra kod düzenleyici görünümüne geçin ve aşağıdaki kodu bir metin alanına ekleyin.

<!-- wp:paragraph {"metadata":{"bindings":{"content":{"source":"core/post-meta","args":{"key":"mood"}}}}} -->
<p></p>
<!-- /wp:paragraph -->
 
<!-- wp:paragraph {"metadata":{"bindings":{"content":{"source":"core/post-meta","args":{"key":"weather"}}}}} -->
<p></p>
<!-- /wp:paragraph -->

Şimdi değişikliklerinizi kaydedin. Ardından, özel alanları çalışırken görmek için yayınınızın önizlemesini görebilirsiniz. Tema basitçe meta anahtarlarınızın değerlerini çıkarmalıdır.

Bu sadece çok temel bir örnek. Geliştiriciler, düzenleyicide bağlantıları göstererek ve bu bağlantıları kaydederek açılır menüden dinamik değerler seçme yeteneğini göstererek çok daha fazlasını yapabilecektir.

Tema Revizyonları ve Tema Parçaları Revizyonları Artık Daha Detaylı

Grup halinde ya da birkaç geliştirici ile bir proje üzerinde çalışmak artık çok daha kolay ve detaylı. Tema şablonlarında yapılan değişiklikleri daha detaylı görebilir, yapılan değişiklerin zamanını ve kimin tarafından yapıldığını görebilir, kişisel notlar bırakabilirsiniz.

Gelişmiş Arkaplan ve Gölge Aracı (Shadows Tools) Deneyin

  • Grup bloklarındaki arka plan resimleri için boyut, yineleme ve odak noktası seçeneklerini kontrol ederek mizanpajlara görsel ilgi katmanın incelikli veya dikkat çekici yollarını keşfedebilirsiniz.
  • Kapak bloğu görüntüleri için en boy oranlarını ayarlayın ve seçtiğiniz görüntüden rengi otomatik olarak alan renk katmanlarını kolayca ekleyin.
  • Daha fazla blok türüne box shadow desteği ekleyin ve görsel derinliği olan düzenler oluşturun veya tasarımınıza biraz kişilik katın.

Eklentiler İçin Gereklilik Özelliği

Bazı WordPress eklentileri, belirli işlevleri sağlamak için diğer WordPress eklentilerine bağımlıdır. Örneğin, bir WooCommerce ödeme eklentisinin çalışması için WooCommerce’in kurulu olması gerekir.

Eklenti geliştiricileri artık eklentilerinin başlığına Eklenti İçin Gerekli (Requires) bilgisi ekleyebilir ve eklentilerinin çalışması için kurulması ve etkinleştirilmesi gereken eklentilerden bahsedebilir.

Liste Görünümünde Herhangi Bir Bloğu Yeniden Adlandırın

WordPress 6.4, her grup bloğunun ne içerdiğini daha iyi anlamak için kullanıcıların liste görünümünde Grup bloklarını yeniden adlandırmasına olanak tanıdı.

WordPress 6.5 bunu bir sonraki adıma taşıdı ve kullanıcıların liste görünümünde herhangi bir bloğu yeniden adlandırabilir.

Daha Akıcı Sürükle ve Bırak

Liste görünümünde öğeleri artık daha akıcı bir şekilde konumlandırabilirsiniz. Daha hızlı ve akıcı bir sürükle ve bırak deneyimi sizleri bekliyor.

Geliştirilmiş Bağlantı (Link) Kontrolleri

Artık çok daha kullanışlı bir link kontrolüne sahipsiniz. WordPress 6.5 ile artık sitenizde bağlantı verdiğiniz yazılarınızda çok daha göze hitap eden ve kullanışlu bir link kontrol arayüzü var.

Hızlıca linkleri düzenleyebilir, bağlantı verilen linkte bir öne çıkarılmış görsel var ise bunuda hızlı önizleme aracında görebilir, linki kopyalabilir veya linki kaldırabilirsiniz.

Performans Güncellemeleri

WordPress, 6.5 güncellemesi ile artık eskisinden daha hızlı ve performanslı. Bu büyük güncelleme ile bir dizi performans iyileştirmeleri ve hata gidermeleri mevcut. Bu sürüm 110+’dan fazla performans iyileştirmesi içermektedir.

Yazı Editörü ve Tema Düzenleyici Editörü artık daha performanslı ve verimliliği yüksek. WordPress 6.5 ile %25 performans artışının yanı sıra AVIF formatında ki görseller için destek getirildi. Artık daha performanslı görselleri WordPress sitenize yükleyebilecek, görsel performansınızı iki katına çıkarabileceksiniz. Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Diğer Değişiklikler

Bu sürüm WordPress’in 2024 yılı içerisinde çıkardığı büyük güncellemelerden bir tanesidir. Yenilikler, değişiklikler ve performans iyileştirmelerinin yanı sıra bir dizi güvenlik geliştirmelerinide içermektedir. Sürüm hakkında daha fazla detay bilgi istiyorsanız sürüm notlarını inceleyebilirsiniz. Sürüm notlarını incelemek için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir