WordPress.com ve WordPress.org – Hangisi Daha İyi? WordPress.com ve WordPress.org – Hangisi Daha İyi?

WordPress.com ve WordPress.org – Hangisi Daha İyi?

WordPress.com ve WordPress.org – Hangisi Daha İyi? WordPress.org’un Avantajları Nedir? Hangisini Tercih Etmeliyiz?

WordPress.com ve WordPress.org’un aslında birbirinden çok farklı iki platform olduğunu biliyormuydunuz? Yeni başlayanlar bu yüzden bu iki farklı platformu birbiriyle sıklıkla karıştırılar ve bundan dolayı öngöremedikleri sorunlarla yüzleşmelerine neden oluyor.

Yeni başlayan blog kullanıcıları WordPress.com ve WordPress.org’u birbiriyle sıklıkla karıştırdıkları için ve bu da onların ihtiyaçları için yanlış olan platformu seçmelerine yol açmakta.İkisinin farklı platformlar olduğunu bilenler dahi aralarındaki farkların farkında değiller.

Birçok WordPress kullanıcısı tarafından bu iki platformun farkları hakkında çok fazla bilgisi olmadığını fark ettik. Bu sebepten ötürü WordPress.com ve WordPress.org (kendi kendine barındırılabilen) arasında ki farklı karşılaştırdığımız detaylı bir rehber yazısı hazırladık.

Amacımız, ihtiyaçlarınıza uygun doğru platformu seçebilmeniz için WordPress.com ile WordPress.org arasındaki temel farkları vurgulamaktır.

İnternette ki başarınız için Çevrimiçi başarınız için doğru platformu seçmek çok önemli olduğundan, WordPress.com ile WordPress.org’un arasında ki farkları görebilmeniz için en ayrıntılı karşılaştırma yazısını oluşturduk (metin karşılaştırması, tablo tabanlı karşılaştırma).Belirli bir bölüme atlamak için aşağıdaki içindekiler kısmını kullanabilirsiniz:

WordPress.com ve WordPress.org Karşılaştırması

Her iki platformun birbirinden farklarını, artılarını ve eksilerini anlayabilmenin en iyi yolu bu iki farklı platforma ayrı ayrı bakmaktır. Aşağıda sizin için bu iki platformun farklarını, artılarını ve eksilerini metin karşılaştırması ile oluşturduk.

İşte WordPress’in her iki versiyonunun bir karşılaştırması:

WordPress.org

WordPress.org diğer adıyla “Gerçek WordPress”, hakkında harika şeyler duyduğunuz en çok tercih edilen ve en popüler platformdur.

Açık kaynaklı bir yazılımdır. 100’den fazla dil destekler ve kullanımı tamamen ücretsizdir. İhtiyacınız olan tek şey bir alan adı ve internet sitenizin dosyalarını barındırabileceğiniz bir WordPress Hosting’dir. Bu nedenle WordPress.org’u kendi kendine barındırılabilen WordPress olarakta açıklayabiliriz.

İlginizi Çekebilir

WordPress Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz

WordPress dünyanın en çok tercih edilen ücretsiz içerik yönetim sistemidir. WordPress ile kolayca web siteleri, bloglar ve e-ticaret siteleri ve daha fazlasını oluşturmanıza firsat tanıyan en popüler CMS sistemidir.

Aşağıda WordPress.org’un artıları ve eksileri madde madde sıralanmış ve detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

WordPress.org’un Artıları

WordPress.org ile internet sitenizin tüm kontrolleri sizin elinizdedir. İstediğiniz her şeyi yapmakta özgürsünüz ve ihtiyacınız olduğu kadar WordPress’i özelleştirmekte özgürsünüz.

Maddeler halinde WordPress.org’un Artıları;

 • WordPress yazılımı tamamen ücretsizdir. Açık kaynak kodlu ve kullanımı kolaydır. WordPress internet dünyasında bulunan internet sitelerinin %43’ünü kapsamaktadır.
 • Sitenizin tamamen size aittir. Tüm verilerinizin kontrolü sizdedir. Birisi gelip internet sitenizin kullanıma kapatıyoruz diyemez (yasa dışı birşey yapmadığınız sürece.)
 • İnternet sitenize ücretli ya da ücretsiz istediğiniz her eklenti kurabilirsiniz.
 • İnternet sitenizin tasarımı tamamen size ait. Ücretli veya Ücretsiz istediğiniz her temayı sitenize ekleyebilir. Özgürce bu temaları özelleştirebilir, sitenizi şekillendirebilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama olmadan.
 • Gelirinizi kimseyle paylaşmadan kendi reklamlarınızı yayınlayarak WordPress sitenizden gerçekten para kazanabilirsiniz.
 • Özel analiz ve izleme için Google Analytics gibi güçlü araçları kullanabilirsiniz.
 • Dijital veya fiziksel ürünler satmak, kredi kartı ödemelerini kabul etmek ve ürünleri doğrudan web sitenizden teslim etmek / göndermek üzere bir çevrimiçi mağaza oluşturmak için WordPress’i kullanabilirsiniz.
 • Ayrıca üyelik siteleri oluşturabilir ve premium içerik, kurslar, forumlar vb. için üyelikler satabilir ve web siteniz etrafında çevrimiçi bir topluluk oluşturabilirsiniz.

WordPress.org’un Eksileri

WordPress.org kendi kendine barındırılabilen bir yazılım olduğu için bir alan adına ve WordPress’in yazılım dosyaları dahil internet sitenize ait dosyaların barındırılabileceği bir web barındırma (web hosting) hizmeti satın almanız gerekli.

Maddeler halinde WordPress.org’un Eksileri;

 • Tüm internet siteleri gibi, bir barındırma hizmetine ihtiyacınız var. Web barındırma hizmetleri, internet sitenizin dosyalarının internette depolandığı yerdir. Başlangıçta aylık olarak Türkiye fiyatlarına göre ortalama maliyeti 200 TL ile 800 TL arasındadır. Ancak web siteniz büyüdükçe ve daha fazla trafik aldıkça, web barındırma planı maliyetleri de beklendiği gibi artacaktır, ancak o zaman maliyetleri karşılamaya yetecek kadar internet sitenizden para kazanmaya başlamış olacaksınız.
 • WordPress’i kendiniz yüklemeniz ve kurmanız gerekecek. Günümüzde artık birçok Hosting firması otomatik olarak sizin yerinize WordPress’i kuracak hizmetler sunuyor. Bu sayede hızlı bir şekilde WordPress’i kullanmaya başlayabiliyorsunuz.
 • Bir alan adına sahip olmanız gerekiyor. Alan adları yıllık olarak satın alındıkları için yıllık olarak Türkiye fiyatlarına göre ortalama maliyeti 300 TL civarındadır.
 • Yazılımın güncellemelerinden kendiniz sorumlusunuz. WordPress’i güncel tutmak tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.
 • Sitenizin yedeklenmesi, bakımı ve kontrolü tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

WordPress.org’un gerçek maliyeti oluşturmak istediğiniz internet sitesine göre değişkenlik göstermektedir (e-ticaret sitesi, kişisel blog, haber sitesi vb). Burada siz yazılım için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz sadece yazılımın çalışabilmesi için gerekli olan araçlar için yıllık ve aylık olarak bir ücret ödüyorsunuz.

Alan adı ve web barındırma (hosting) için ücret ödüyorsunuz ancak tercihinize bağlı olarak sitenizde kullanacağınız premium temalar ve eklentiler içinde yapımcılarının belirlediği ücretleri de dahil ettiğimizde WordPress.org’u kullanarak ortalama 1000 TL’ye bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

WordPress.com

WordPress.com, WordPress’in kurucu ortağı olan Matt Mullenweg tarafından kurulan Automattic şirketi tarafından oluşturulan bir barındırma hizmetidir. Aynı kurucu tarafından oluşturulduğu için kullanıcıların çoğu WordPress.com ile WordPress.org’u birbirleriyle karıştırır. Aslında ikisi farklı platformlar ve farklı amaçları var.

WordPress.com bir barındırma hizmeti sağlayan platformdur. WordPress yazılımı için özel olarak hazırlanmış sunucular ve araçlar sunar. Belli bir ücret karşılığında internet sitenizi WordPress.com üzerinden yayınlayabilir ve barındırabilirsiniz.

WordPress.com 6 adet hizmet paketi bulunuyor. Bunları aşağıda listeledik;

 • Ücretsiz (Free) kısıtlaması çok ve birçok özelliğin devredışı bırakıldığı WordPress’i görmek, denemek isteyenler için sunulan hizmettir.
 • Starter (Başlangıç), aylık olarak 77 TL (Vergiler Hariç), yıllık 924 TL (Vergiler Hariç) ücretlendirmesi mevcuttur. Ücretsiz pakete oranla biraz daha fazla özelliğe sahip, özel alan adı ile kullanılabilen ve SSL (Secure Socket Layer (https)) hizmetide dahil olmak üzere sunulan hizmet paketidir.
 • Explorer (Kaşif), aylık olarak 155 TL (Vergiler Hariç), yıllık ise 1,860 TL (Vergiler Hariç) fiyatlandırması bulunan orta seviye WordPress kullanıcıları içindir.
 • Creator (İçerik Oluşturucu), aylık olarak 485 TL (Vergiler Hariç), yıllık ise 5,820 TL (Vergiler Hariç) fiyatlandırması bulunan en çok özelliği barındıran, profesyonel içerik üreticileri için sunulan bir hizmet paketidir.
 • Entrepreneur (Girişimci), bu hizmet e-Ticaret siteler için oluşturulmuş pakettir. Hem internette mağaza açmak isteyen hemde blog içeriği üretmek isteyen girişimciler için oluşturulmuş en detaylı paketlerden birisidir.
 • Enterprise (Kurumsal), bu paket tamamen sizin ne istediğinize bağlı olarak ücretlendirilen, kurumsal firmalar içindir. Yıllık 25 Bin Dolara gibi bir ücretlendirmesi mevcut.

WordPress.com’un Artıları

WordPress.com’un sunduğu Free (Ücretsiz) paketi WordPress’e yeni başlayanlar veya hobi amaçlı, deneme yapmak isteyen kullanıcılar için en iyi tercihlerden birisidir.

Başlangıçta size 1 GB depolama alanı sunulmakta ancak bu alan kapasitesi 3 GB depolama alanına kadar çıkarılabilmektedir. Birçok özellik kısıtlı bir şekilde kullanımınıza sunulmaktadır. Kendinize ait bir alan adı kullanamazsınız, siteniz.wordpress.com olarak bir alt alan adı ile kullanabilirsiniz.

WordPress’in güvenliğini ve güncellenmesiyle uğraşmazsınız. Bunu sizin yerinize WordPress.com yapmaktadır.

Daha fazla depolama alanı ve araçlara erişmek için aylık veya yıllık olarak yukarıda açıkladığımız, görselleştirdiğimiz paketlerden birisini seçip, ödemesini yapmanız gerekiyor.

WordPress.com’un Eksileri

WordPress.com’da hangi paketi veya servisi seçerseniz seçin siteniz üzerinde tam bir kontrolünüz olmuyor. Tamamen WordPress.com’un politikalarına bağlısınız, bu politikalar ileride değiştiğinde sizin işinize olumsuz etki yaratabilir.

Kısıtlamalar ve sınırlı miktarda depolama alanının olması sitenizin gelişiminde atacağınız adımları yavaşlatacak hatta engelleyecektir. İşte o kısıtlamalardan bazıları;

 • Ücretsiz paketini kullanan tüm internet sitelerine sizden izin almadan istedikleri gibi reklam ekleyebilir, istedikleri vakit size sundukları hizmeti sonladırabilirler. Kullanıcılarınızın reklam görmesini istemiyorsanız eğer en az Starter (Başlangıç) seviyesinde ki paketi satın almanız gerekebilir.
 • İnternet sitenizde reklam satışı, gelir elde etmenize İZİN VERİLMİYOR! Bu kısıtlama sitenizden gelir elde etmenizi önemli ölçüde kısıtlandırmakta.Trafiği yüksek bir site işletiyorsanız, gelirinizi onlarla paylaşacağınız WordAds adlı reklam programına başvurabilirsiniz. Explorer ve üzeri plan kullanıcıları WordAds’ı hemen kullanabilir.
 • Eklenti yükleyemezsiniz. Ücretsiz paketi kullanan kullanıcılar JetPack servisinin sunduğu özellikleri dışında başka hiçbir eklenti kuramaz, talep edemez. Ancak, bir üst paket olan Creator (İçerik Üretici) paketini satın alırsanız 300 Dolar kredi tanımlanarak, onların izin verdikleri eklentileri yükleyebilirsiniz.
 • Özel tema yükleyemezsiniz. Ücretsiz paketi kullanan kullanıcılar, tema galerisinde kullanıma sunulan temalar dışında herhangi bir dışardan bir tema yükleyemez. Varolan temaların düzenlenmesi, değiştirilmesi bile kısıtlı seviyedir. Ücretli paketleri kullananlar ise seçili premium temalardan seçip, kullanabilir. Kismi olarak CSS düzenlemeleri yapabilir.
 • Onların istatistikleriyle sınırlısınız. Google Analytics’i ekleyemez veya başka bir güçlü trafik izleme platformunu kuramazsınız. Sitenizin istatistiklerinizi onların sundukları araçlar dışında ölçemezsiniz. İçerik Oluşturucu (Creator) paketine sahip kullanıcılar Google Analytics’i kurabilir, kullanabilir.
 • Ücretsiz WordPress.com siteleri bir WordPress.com alt etki alanıyla birlikte gelir (ör. https://websiteniz.wordpress.com). Özel bir alan adı almak için ücretli bir plana ihtiyacınız olacaktır (ör. https://websiteniz.com).
 • Hizmet şartlarını ihlal ettiğini düşündükleri takdirde sitenizi istedikleri zaman silebilir.
 • Sitenizin alt kısmında (footer) “WordPress.com tarafından desteklenmektedir.” ibaresi bulunur. Bu ibareyi kaldırmak için İçerik Oluşturucu (Creator) paketini satın almanız gerekiyor.
 • Girişimci planına geçmediğiniz sürece WordPress.com herhangi bir e-Ticaret özelliği veya entegre ödeme sistemleri sunmaz,kuramazsınız.
 • WordPress.com ile üyelik gerektiren web siteleri oluşturamazsınız.

Gördüğünüz gibi WordPress.com’un artılarından çok eksileri mevcut. Ücretsiz sürümde ki kısıtlamalar ve hatta ücretli paketlerde ki sınırlamalar bile sizin hareket alanınızı oldukça daraltacaktır. Daha fazla özelliğe erişebilmek için aylık ve yıllık olarak ödediğiniz ücretler katlanarak artacaktır.

WordPress.com ve WordPress.org Karşılaştırması – Özet Tablo

WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farkları düşünmenin en iyi yolu, araba kiralamak ile araba sahibi olmak arasındaki benzetmedir.

WordPress.com araba kiralamaya benzer, yapabilecekleriniz ve yapamayacaklarınız üzerinde oldukça kısıtlı bir kontrole sahip olursunuz. Kiraladığınız bir arabanın rengini kendi istediğinize göre değiştiremezsiniz ya da eklemeler yapamazsınız çünkü o araba sizin değildir, kiralıktır.

WordPress.org ise bir araba sahibi olmak gibidir. Bütün kontrolün sizde olduğu, istediğiniz rengi verebildiğiniz, istediğiniz parçasını değiştirebildiğiniz tamamen sizin yaratıcılığınız bağlı sınırsız bir kontrole sahipsiniz. Çünkü, o arabanının sahibisiniz.

Bunu daha kısaca özetlemek için aşağıda karşılaştırmalı bir tablo oluşturduk, tabloyu inceleyerek fikir edinebilirsiniz diye düşünüyoruz.

WP.Org (Gerçek WordPress)WP.com (Ücretsiz)WP.com (Premium)WP.com (Kurumsal)
Maliyet200 TL – 1000 TL / YıllıkÜcretsiz3 Bin TL / YıllıkOrtalama 10 Bin TL / Yıllık
Özel Alan AdıVarYokVarVar
Depolama AlanıSınırsız1 GB13 GB200 GB
Para Kazanma İzniVarYokVar (Kar Paylaşımlı)Var (Kar Paylaşımlı)
Markalaşma ÖzgürlüğüVarYokYokVar
Tüm SEO ÖzellikleriVarYokYokVar
Güçlü Analiz AraçlarıVarYokYokVar
Tam Tema DesteğiVarYokKısıtlıVar
Tam Eklenti DesteğiVarYokYokVar
e-Ticaret MağazasıVarYokYokVar
Üyelik Gerektiren SiteVarYokYokYok
Bakım & Onarım İzniVarYokYokYok
Tam KontrolVarYokYokYok

WordPress.com vs WordPress.org Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

Söz konusu iki farklı WordPress hizmetinin arasında ki farklar, artılar ve eksileri olunca çok fazla soru beraberinde geliyor. Hangisi daha iyi? hangisini tercih etmek gerek gibi birçok soru mevcut. İşte biz WPTreni olarak sıkça sorulan bu soruları yanıtlamak için elimizden geleni yaptık.

İşte sıkça sorulan sorular ve yanıtları;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir