WordPress Etiketleri Nedir? Nasıl Kullanılır? WordPress Etiketleri Nedir? Nasıl Kullanılır?

WordPress Etiketleri Nedir? Nasıl Kullanılır? 2024

WordPress Etiketleri, içeriklerinizin organize edilmesi için kullanılır. WordPress Etiketleri nasıl eklenir ve nasıl kullanılır?

WordPress etiketlerini doğru kullanıyor musunuz?

WordPress Etiketleri nasıl kullanacığınızı bilmediğiniz için WordPress etiketlerini oluşturma zahmetine girmediniz mi?

WordPress Etiketleri, WordPress için site içi sınıflandırmalar için önemli bir bileşendir. İçeriklerinizin organize edilmesi, kullanıcılarınızın aradığı şeyleri daha kolay bulmalarına yardımcı olabilmek için bu etiketleri kullanabiliriz.

Bu makalemizde WordPress etiketlerini nasıl kullanacağınızı, nasıl oluşturacağınızı ve en iyi şekilde nasıl faydalanabileceğinizi anlatacağız.

Haydi başlayalım.

WordPress Etiketleri Nedir?

WordPress Etiketleri, WordPress’in sınıflandırma sisteminin, yani WordPress kullanıcılarının blog gönderilerini farklı gruplar halinde düzenlemek için kullandığı sistemin yarısıdır.

WordPress kategorileri ise bu sistemin diğer yarısını oluşturur ve hem kategoriler hem de etiketler içeriği sınıflandırmak için kullanılsa da aslında birbirlerinden oldukça farklıdırlar.

WordPress Kategoriler ve Etiketler Arasında ki Farklar Nedir?

WordPress SEO açısından kategoriler yarattıkları etki ve kullanım alanları gereği etiketlerden çok daha önemlidir. Kategoriler, WordPress sitenizde içeriklerinizi düzenlemek ve organize edebilmek için kullanacağınız ana tercihlerdendir.

Ve biliyorsunuz ki blog yazılarınız için bir kategori seçmeniz WordPress’te zorunlu. İstesenizde istemesenizde WordPress’te kategorilere ihtiyacınız var, kullanmak zorundasınız. Sitenizin tasarımında ya da arayüzünde bu kategorileri göstermeyebilir ya da arama motorlarına kategorileri arama sonuçlarına eklememesini sağlayabilirsiniz.

WordPress’in Genel adında silinemeyen varsayılan bir kategorisi mevcuttur. Siz bu kategori seçmeseniz bile WordPress otomatik olarak seçmektedir. Genel kategorisi bir varsayılan kategori olmasından ötürü silinimez. Adını ve url’sini değiştirebilirsiniz ancak tamamen silemezsiniz.

Kategoriler isteğe bağlı kategoriden etikete dönüştürme aracı ile etiket yapısına dönüştürülebilir.

WordPress Etiketleri ise kategoriler kadar katı bir kurala sahip değildir. İster ekleyin ister eklemeyin tamamen sizin kararınıza ve tercihinize bağlıdır. WordPress size etiket (tags) eklemeyi zorunlu tutmuyor ancak kategori sistemin işleyişi için gerekli olmasından ötürü zorunlu olarak kullanılması gerekiyor.

Binlerce blog yazısı yazabilir ve hiçbirinde WordPress Etiketleri kullanmayın hiçbir sorun yaşamazsınız. Ancak, kategori olmadan tek bir tane yazı dahi yayınlayamazsınız, siz seçmeseniz bile WordPress otomatik olarak varsayılan kategoriyi seçecektir.

WordPress kategorileri ile etiketleri arasında ki temel fark bundan ibarettir. Ancak, her ikisininde kullanım alanları ve amaçları çok daha farklı.

WordPress’te Blog Yazıları Kategoriler ve Etiketleri İle Nasıl Sınıflandırılır?

Blog yazarları, blog gönderilerini kategorize edebilmek için yazdıkları gönderiyi en iyi açıklayan kategoriyi seçer ve yazıya göre ister ise etiketler oluşturur.

Kısaca özetlemek gerekirse; Kategoriler daha geniş konular, içerikler için kullanılırken, etiketler daha bireysel konular için kullanılmakta.Öyle ki kategorilerde ana katagori altına bir alt kategori, alt kategorininde altına bir alt kategori daha ekleyebilirsiniz ancak bunu etiketlerde yapamazsınız.

Peki, kategoriler bu kadar geniş kullanım imkanı sunuyorken neden etiket kullanalım değil mi? Etiketler çok spesifik konular içindir ve özellikle blog içeriğiyle ilgili olarak sitenizin yapısını tasarlamanıza yardımcı olur.

İşte size bir WordPress sitesinde kategoriler ve etiketlerin site yapısında nasıl oluştuğunu gösteren bir örnek. Örnek olarak Türkiye’de ki futbol liglerini kullanalım.

 • Ana Kategori: Trendyol Süper Lig
  • Alt Kategori: Külüpler
   • Alt Kategori: Galatasaray
   • Alt Kategori: Beşiktaş
   • Alt Kategori: Fenerbahçe
   • Alt Kategori: Trabzonspor
   • Alt Kategori: Sivasspor
  • Alt Kategori: Gol Krallığı
  • Alt Kategori: Asist Krallığı
  • Alt Kategori: Puan Cetveli ve Fikstür
 • Ana Kategori: Trendyol 1. Lig
  • Alt Kategori: Külüpler
   • Alt Kategori: Giresunspor
   • Alt Kategori: Kocaelispor
   • Alt Kategori: Altay
   • Alt Kategori: Gençlerbirliği
   • Alt Kategori: Bodrum FK
  • Alt Kategori: Fikstür
 • Etiketler: Trendyol Süper Lig, Trendyol 1.Lig, Trendyol Süper Lig Külüpler, Trendyol Süper Lig Fikstür, Trendyol Süper Lig Gol Krallığı

Yukarıda ki örnekte bir WordPress sitesinde kategoriler ve etiketlerin site yapısını nasıl oluşturduğunu açık bir şekilde görebilirsiniz. Kategoriler daha detaylı ve geniş amaçta kullanılabilirken, etiketler sadece spesifik bir konuda kullanılabilmektedir.

Kategoriler, hatta alt ategorileri, çok fazla içerik oluşturacağınız geniş konularla temsil edilirken, etiketler yalnızca gönderilerde bahsettiğiniz veya sınırlı miktarda içerik oluşturduğunuz bireysel konular için ayrılmıştır.

WordPress Etiketlerini Kullanıcılar Nasıl Görür?

WordPress etiketleriniz sitenizi ziyaret eden kullanıcılara nasıl göründüğü tamamen sitenizin teması ve tasarımına bağlıdır. Ama genel olarak benzer şekilde gösterilirler. Örneğimizde olduğu gibi her kelime arasında boşluk ya da virgül ile etiketler ayrıştırılır.

Örnek:Trendyol Süper Lig, Trendyol 1.Lig, Trendyol Süper Lig Külüpler

Bizim blog sayfamızda ise aşağıda ki görselde ki gibi gözükmektedir.

WordPress’te kategorilere ve etiketlere gönderi eklediğinizde sitenizde “arşiv sayfaları” olarak bilinen sayfalar oluşturulur.

Bunlar, her kategoriye ve etikete atadığınız her gönderinin listesini içeren sayfalardır, bu nedenle kategoriler ve etiketler site yapısı için çok önemlidir. Yalnızca içeriğinizi ve editoryal takviminizi düzenlemenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda okuyucularınızın sitenizdeki içeriği kolayca arayıp, bulmasına da yardımcı olur.

Kategoriler ve Etiketlerin sitenizde nasıl göründüğü tamamen kullandığınız WordPress Temaları ile alakalıdır. Bu yüzden bu durumu aklınızda bulundurun ve okumaya devam edin.

WordPress’te Etiket Nasıl Eklenir?

WordPress’te etiket eklemenin en kolay yolu, blog yazısı yazdığınız editör ekranından her bir yazı için özel olarak etiket eklemektir. İki farklı şekilde sitenize etiket ekleyebiliyorsunuz ancak en sık kullanılan yöntem yeni bir blog gönderisi oluştururken etiketler kısmından ekleme yöntemidir.

Şimdi, WordPress’te yeni bir yazı eklemeye başlayın. Editörünüzün sağ kısmında bulunan kenar çubuğuna dikkatli bakın. O kısımda Etiketler adında bir alan göreceksiniz. Bu alana tıklayarak eklemek istediğiniz etiketi yazıp virgül ile eklemeye devam edin. Birden fazla etiket eklemek istiyorsanız aralarına her etiketten sonra virgül koyarak ekleyebilirsiniz.

Daha önce kullandığımız örneğimizi baz alarak anlatalım. Örneğin, blog sitenizde Trendyol Süperlig Gol Krallığı ile alakalı bir blog gönderisi yazıyorsunuz. Etiketler kısmında etiketlerinizi şu şekilde oluşturabilirsiniz.

 • trendyol süperlig gol krallığı, süperlig gol krallığı, süperlig gol krallığı listesi

Ya da şu şekilde;

 • Trendyol Süper Lig Gol Krallığı, Süperlig Gol Krallığı, Süperlig Gol Krallığı Listesi

Etiketleri nasıl ekleyeceğiniz tamamen sizin tercihinize bağlıdır. Ancak,seo açısından ve kullanıcı deneyimi açısından içeriğinize en yakın ve alakalı anahtar kelimeleri tercih edin. Daha anlaşılır, kolay hatırlanabilir etiketler kullanıcılarınızın sitenizde ki deneyimini daha iyi hale getirecektir.

Eğer ki daha önce oluşturduğunuz ya da başka gönderilerinzde kullandığınız benzer etiketler var ise siz etiketi yazmaya başladığınızda WordPress size varolan etiketleri, önceden kullandıklarınızı gösterecektir.

varolan etiket gosterimi
wordpresste etiket silme

Eklediğiniz bir etiketi silmek ya da kaldırmak istiyorsanız etiket isminin hemen yanında bulunan X ikonuna tıklayarak etiket terimini kaldırabilirsiniz. Ancak, oluşturulan etiket veritabanına kayıt edildiği için halen etiketler kısmında bulunur. Tamamen silmek için WP Admin Panelinden Yazılar » Etiketler kısmından ilgili etiketi bulup, silmeniz gerekiyor.

Bir diğer yöntem ise WordPress Admin Panelinde ki arayüz üzerinden etiket eklemektir. Bir üstte ki yöntem yazmakta olduğunuz blog gönderisi üzerinden etiket eklemenizi sağlıyordu ve genelde bu yöntem en sağlıklı yöntemdir ancak bunu kullanmak istemiyorsanız Yazılar » Etiketler kısmından da etiket ekleyebilirsiniz.

1 numara ile gösterdiğimiz kısımdan yeni etiketler ekleyebilir ve ekstra olarak bu etiket için açıklama metnide girebilirsiniz. Blog yazısı yazarken oluşturduğunuz etiketlere göre çok daha fazla detayı yönetebilirsiniz. Özel url oluşturabilir, açıklama metni ekleyebilirsiniz.
2 numara ile gösterdiğimiz kısım ise varolan, daha önce oluşturduğunuz etiketlerin listelendiği kısımdır. Bu kısımda ilgili etiketleri silebilir, düzenleyebilirsiniz ve dahi bu etiketlerin kullanıldığı yazıları görüntüleyebilirsiniz.

Etiketlerin URL Adresi Nasıl Değiştirilir?

Daha önce paylaştığımız rehber yazımız olan WordPress’te Kalıcı Bağlantı (WordPress SEO) Ayarları Nasıl Yapılır? adlı yazımızda etiketlerin url adresinin nasıl değiştirileceğini bahsetmiştik.

Kısaca tekrar bahsetmek gerekir ise;

Herhangi bir kalıcı seo bağlantı ayarlarını yapmadıysanız varsayılan olarak etiketlerinizin URL adresi şu şekilde olur; https://siteadresiniz.com/tag/etiket-ismi

URL adresinde bulunan /tag/ kısmı varsayılan olarak WordPress tarafından ayarlanmıştır. Bunu değiştirmek istiyorsanız eğer Ayarlar » Kalıcı bağlantı ayarları kısmına gelin ve açılan sayfada ki en son kısımda bulunan Etiket Temeli adlı kutucuya yapmak istediğiniz metni girin. Tek bir metin girebilirsiniz, birden fazla kelime giremezsiniz.

Örneğin etiket temeli kısmında takimlar olarak girerseniz etiketinizin URL adresi https://siteadresiniz.com/takimlar/etiket -ismi olarak degisecektir.

WordPress’te Menülere Etiketler Nasıl Eklenir?

Bu işlem için yapmanız gereken WordPress Admin Panelinize giriş yapın. Görünüm » Menüler yolunu takip edin.

WordPress etiketlerin menüye eklenebilmesi için bir araç sunmuyor. Bu sebepten menülerinize eklemek istediğiniz etiketler için özel bağlantılar kullanarak eklememiz gerekiyor.

Varolan bir menünüzü seçin ya da yeni bir menü oluşturun. Daha sonra menü oluşturma ekranında ki Özel Bağlantılar kısmına gelin. Adres kısmına menüye eklemek istediğiniz etiketin URL adresini ekleyin. Daha sonra Bağlanti metni yazan kısıma da menüde gözükmesini istediğiniz metni girin. Etiketin ismini girebilirsiniz.

Daha sonra menüyü kaydet dediğiniz takdirde, ilgili menü temanızda nerede konumlandırılmış ise eklediğiniz etiket o kısımda gözükecektir. Birden fazla eklemek için aynı işlemi tekrarlayacaksınız.

WordPress Etiketleri Nasıl Kullanılmalı?

WordPress Etiketleri, sitenizin SEO performansını bozmaz ya da kırmaz. Ancak, kismende olsa kullandığınız etiketler sitenizin seo performansını olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu nedenle, WordPress etiketlerini kategorilerinize benzer şekilde adlandırmak, kullanmaktan kaçının. Kategorileri ve etiketleri birbirinden ayrı tutmak en iyisidir.

Ayrıca, etiketlerin arama motorları tarafından arama sonuçlarına eklenmemesini sağlayabilirsiniz. Etiket sayfaları sitenizde birden fazla blog yazısında kullanabildiği için benzer etiketlerin kullanıldığı yazılar arama motorlarınca kopya yazı olarak değerlendirebilir yazılarınızın seo performansını olumsuz etkileyebilir.

Etiketleri noindex (indexleme) olarak ayarladığınızda sitenizde kullanıcılarınız yine bu etiketleri görebilir, kullanabilir ancak arama motorlarına bu sayfaları arama sonuçlarına dahil etme demiş olursunuz.

Etiketlerinizin arama motorlarınca indexlenmesini engellemek için bir seo eklentisi olan All in One SEO eklentisini kullanabilirsiniz.

» İlginizi Çekebilir: WordPress All in One SEO Eklenti Ayarları Nasıl Yapılır?

Kısaca etiketleri nasıl daha verimli kullanabilirsiniz;

 • Etiket isimlerini kısa ve açıklayıcı olacak şekilde seçin.
 • Yalnızca oluşturduğunuz blog yazısı ile akalalı etiketler oluşturmaya özen gösterin.
 • Tüm etiketler için aynı adlandırma şeklini tercih edin. Etiketlerinizi örneğin; gol krallığı şeklinde yaptıysanız diğer etiketlerinizi de benzer şekilde biçimlendirin.
 • Blog yazılarınız için maximum 5 adet etiket kullanmaya özen gösterin. 5 etiketten fazlası hem kullanıcı deneyim için olumsuz olabilir hem de arama motorları tarafından spam etiket kullanımı cezası alabilir, seo açısından siteniz olumsuz etkilenebilir. (noindex yapılmadı ise.)

Etiketlerin sitenizin seo performansı için olumlu ya da olumsuz etki etmesi durumu tamamen sizin etiketleri nasıl kullandığınıza bağlıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir