WordPress'te Dosya Yüklemek İçin FTP Nasıl Kullanılır? WordPress'te Dosya Yüklemek İçin FTP Nasıl Kullanılır?

WordPress’te Dosya Yüklemek İçin FTP Nasıl Kullanılır?

WordPress tabanlı internet sitenize nasıl dosya yükleyebileceğinizi öğrenmek ister misiniz? Bu blog yazımızda FTP yoluyla WordPress sitenize bilgisayarınızdan nasıl dosya yükleyebileceğinizi adım adım anlatacağız.

WordPress tabanlı internet sitenize nasıl dosya yükleyebileceğinizi öğrenmek ister misiniz? Bu blog yazımızda FTP yoluyla WordPress sitenize bilgisayarınızdan nasıl dosya yükleyebileceğinizi adım adım anlatacağız.

FTP (File Transfer Protocol) veya Dosya Aktarım Protokolü, bilgisayarınızdan web sitenize dosya yüklemenin en hızlı ve kolay yoludur.

Bu yazıda ele alacağımız konulara kısa bir genel bakış:

FTP Nedir?

FTP, File Transfer Protocol kelimesinin kısaltmasıdır. Türkçesi ise Dosya Aktarım Protokolüdür. Bilgisayarınızda bulunan dosyaları, web barındırma (hosting) sunucunuza aktarmanın standart bir yoludur. Bunu internet siteniz için dosya yönetimi olarak düşünebilirsiniz.

Bilgisayarınızda ki yerel disklerde ki dosyalarınızı nasıl yönetiyorsanız, internet sitenizin dosyalarını FTP yoluyla yönetirsiniz. Bir WordPress sitesi oluşturduysanız mutlaka karşınıza FTP çıkmış ya da duymuşsunuzdur. Bu sebepten dolayı FTP’yi kullanıp kullanmamanız gerektiğini merak etmiş olabilirsiniz.

Web sitenizin dosyalarına ulaşabilmek için bir FTP sunucusuna bağlantı sağlanması gerekli. Sitenizin host edildiği yani barındırıldığı hosting firmanız size bu bağlantısı sağlamış olacaktır ancak FTP bağlantısını kurabilmek için bir bilgisayar yazılımı gereklidir.

FTP bağlantısını kurduktan sonra sitenizin dosyalarına erişebilir, yeni dosyalar yükleyebilir ve varolan dosyalar üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Ben, FTP olmadan da dosya yükleyebiliyorum, resim yükleyebiliyorum neden FTP’yi kullanayım diyebilirsiniz. FTP ne işime yarayacak diyebilirsiniz? Açıklayalım…

Medya dosyalarınızı WordPress admin panelinden yükleyebilir, silebilir ve yönetebilirsiniz. WordPress Temaları, WordPress Eklentileri‘ni bile WordPress admin panelinden halledebilirsiniz. Ancak, olası bir hata, bozulma olduğunda WordPress’in admin paneline erişiminiz kesilebilir, o zaman ne yapacaksınız?

FTP sunucunuzda sorun olmadığı müddetçe internet erişiminizin olduğu her bilgisayardan her yerden internet sitenizin dosyalarına erişebilir ve yönetebilirsiniz. WordPress’in eklentilerini ve temalarını manuel olarak FTP aracılığı ile sitenize yükleyebilir veyahut silebilirsiniz.

FTP Yazılımının Seçimi

FTP’yi kullanabilmek için bir yazılıma ihtiyacımız var. Bu yazılımlar aşağıda listelenmiştir, sizin için uygun olanı seçip, bilgisayarınıza indirmeniz ve kurmanız gerekiyor. FTP yazılımları, bilgisayarınızda ki dosyaları en güvenli ve doğru bir şekilde web sunucunuza aktarmak için yardımcı olan uygulamalardır.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla FTP yazılımı var. Aşağıda hem Windows için hem de MacOS işletim sistemleri için en popüler ve en çok tercih edilen FTP yazılımlarını sizin için listeledik. Hangisini tercih edeceğiniz size bağlı.

Mac ve Windows’da Kullanılabilen;

Mac bilgisayarlar için;

Windows İçin:

Hem Mac hem de Windows’da kullanılabilen ve bizim de tavsiye ettiğimiz en popüler FTP yazılımı FileZilla‘dır. Bu rehber yazımızda biz FileZilla yazılımına göre anlatacağız ancak hemen hemen tüm FTP yazılımları benzer özelliklere ve kullanıma sahiptir.

FTP Kullanarak WordPress Sitenize Bağlanmak

FTP, dosyalarınızı güvenliğini sağlamak ve güvende tutabilmek için oturum açma bilgileri kullanır. Bunun için bir kullanıcı adı ve şifre bilgisi gereklidir.

Bu bilgileri WordPress’i barındırdığınız hosting firması tarafından size iletilir ya da bunu en popüler olan cPanel adlı sunucu yönetim paneli üzerinden FTP Hesapları (FTP Accounts) kısmından bulabilirsiniz ya da kendize yeni bir tane oluşturabilirsiniz.

FTP bilgilerine sahip değilseniz ya da bu bilgilerin iletildiği maili kaybettiyseniz, hosting sağlayıcınızla iletişime geçerek bu bilgileri onlardan talep edebilirsiniz.

Gerekli bilgilere sahipseniz artık FileZilla programı yardımı ile FTP bağlantımızı gerçekleştirebiliriz. Bunun için FileZilla programını açın ve üst kısımdan Dosya » Site Yöneticisi yolunu takip edin.

Site yöneticisi kısmına tıkladığınızda karşınıza açılır pencere içerisinden bir alan açılacak. Bu alan bize birden fazla internet sitemizi ekleyebileceğimiz, site yönetimi kısmıdır. Bu kısım sitelerimizin organize edilmesi, kolay yönetilmesi için kullanılmakta.

Açılan yeni pencereden izlememiz gereken adım şunlardır;

  1. Yeni Site butonuna tıklayın ve bir yeni site ekleyin.
  2. Eklediğimiz yeni site için bir isim belirleyelim.

Bu aşamadan sonra artık FTP bilgilerini girmemiz gerekiyor. Daha önce size hosting sağlayıcınız tarafından verilen ya da kendinizin oluşturduğu FTP oturum açma bilgilerini ilgili alanlara girmemiz gerekiyor.

Sunucu sağlayıcınız tarafından iletilen FTP Hesap bilgilerini ilgili alanlara girdikten sonra Bağlantı Kur butonuna tıklayarak artık FTP sunucusuna bağlanabilirsiniz.

Bağlantı Kur butonuna tıkladıktan sonra yapmış olduğunuz bağlantı isteği sunucunuz ile sizin aranızda şifreli bir portal aracılığı başlayacaktır. Ancak, güvenlik sertifikası konusunda aşağıda ki görselde kine benzer bir uyarı penceresi çıkabilir.

Bu uyarı penceresi internet sitenize FTP yoluyla ilk kez bağlandığınız zaman FileZilla tarafından kontrol etmek amacı ile gösterilir.

Bu pencerenin hemen alt kısmın da bulunan “Sonraki oturumlarda bu sertifikaya güvenilsin.” seçeneğine tik atarak bir sonraki bağlantılarınızda bu açılır pencere çıkmayacaktır. Tamam butonuna tıklayarak bağlantımızı sağlayalım.

Bağlantı başarılı bir şekilde kuruldu ise yukarıda ki görselde ki gibi bir ekran oluşacaktır. Bu ekranda sol tarafta bulunan öğeler sizin yerel bilgisayarınızda bulunan öğelerdir. Sağ tarafta bulunanlar ise internet sitenizin barındırıldığı sunucuda bulunan site dosyalarınızdır.

FTP Kullanarak WordPress’e Dosya Yükleme

Artık WordPress sitenize dosya yüklemeye hazırsınız. Kolay bir şeyle başlayalım. Web sitemizin kök dizinine bir test dosyayı yükleyeceğiz.

Bilgisayarınızda bir TXT dosyası yükleyin ve içine ne yazmak istiyorsanız onu yazın ve dosyanın ismini test-dosyasi.txt olarak kayıt edin. Daha sonra FTP yazılımına geçin ve sol tarafta ki alandan oluşturduğunuz metin dosyasını bulun ve sağ tıklayıp Yükle / Upload seçeneğini seçin.

Bu aşamadan sonra FileZilla seçtiğiniz dosyayı WordPress sitenize yükleyecektir. FileZilla, dosyanın bir kopyasını oluşturur ve kaynak dosya bilgisayarınızda kalmaya devam edecektir.

Dosyaları bu şekilde yüklemenizi tavsiye ediyoruz; ancak sürükle-bırak yoluyla da yükleyebilirsiniz. Ancak biz, sürükle ve bırak yoluyla dosya yüklemenizi önermiyoruz. Çünkü sürükle ve bırak yoluyla yüklemek istediğiniz dosyayı yanlışlıkla başka bir yere sürükleyip sitenizde sorunlara sebebiyet verebilirsiniz.

WordPress, belirli konumlarda, belirli dosya ve klasörleri bulundurmayı ister. Bir dosyayı yanlış bir klasöre yüklemek, WordPress sitenizde sorun yaratabilir, çalışmasını engelleyebilir.

Örneğin, medya (görseller) dosyalarını FTP kullanarak yüklediğinizde, bunlar /wp-content/uploads/ içindeki bir klasöre aittir. Temalar /wp-content/themes/ klasörüne, eklentiler ise /wp-content/plugins/ klasörüne yüklenmelidir.

Bunun nasıl çalıştığını görmek için WordPress web sitenize manuel olarak bir eklenti yükleyebilirsiniz. Öncelikle eklentiyi indirmeniz ve ardından zip dosyasından çıkarmanız gerekiyor. Eklentiyi içeren asıl klasörü bulacaksınız.

İpucu: WordPress.org adresinde bulunan eklentileri ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirebilir ve bu eklentileri manuel olarak FTP ile sitenize yükleyebilirsiniz.

Örnek olarak All in One SEO adlı WordPress SEO eklentisini indirin ve indirdiğiniz dosyayı FTP programında sol tarafta listelenen dosyalar arasında gördüğünüzden emin olun. İndirdiğiniz dosya bir .zip formatında arşiv dosyası olarak inecektir. İlk önce dosyayı arşivden çıkarmanız gerekiyor.

Sağ tarafta WordPress sitenize ait dosyalar bulunmakta bu kısımda Eklenti yüklemesi yapacağımız dizin olan /wp-content/plugins dizininin açık olduğundan emin olun. İlgili dizini açabilmek için listenen dosyalardan wp-content klasörüne tıklayın daha sonra açılan klasörler listesinden plugins klasörünü bulun ve açın.

Aktarım süresi dosyaların boyutuna, internet hızınıza ve sunucunuzun bağlantı hacmine bağlı olarak belli bir zaman alacaktır. Dosya yükleme işlemleri tamamlandığında ilgili eklentiyi WordPress admin panelinizde bulunan Eklentiler kısmında göreceksiniz. Eklenti buradan aktif edebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Eklenti yüklemek için /wp-content/plugins/ klasörünü kullandık aynı şekilde bir tema yüklemek istediğinizde ilgili tema dosyalarını /wp-content/themes/ dizinine yüklemeniz gerekiyor.

FTP Kullanarak WordPress Dosyalarını İndirmek

FTP sadece dosya yüklemek amacıyla kullanılmıyor. WordPress dosyalarınızı bilgisayarınıza indirmek için de kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken indirmek istediğiniz dosyayı bulmak ve sağ tıklayıp İndir (Download) seçeneğini seçmek. İlgili dosya bilgisayarınıza indirilecektir.

Ayrıca WordPress sitenizi FTP ile yedekleyebilirsiniz. Bütün WordPress dosyalarını seçip, bilgisayarınıza indirerek sitenizin dosyalarının yedeğini alabilirsiniz.

Ancak, bunun WordPress sitenizin tam yedeği olmadığını unutmayın. Sitenizin tüm içerikleri, ayarları ve özelleştirmeleri veritabanında tutulur. Sitenizin tam bir yedeğini alabilmek için veritabanıda dahil tüm dosyalarınızı yedeklemeniz gerekir.

Bu rehber yazımızın, WordPress web sitenize dosya yüklemek için FTP’yi nasıl kullanacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Soru/Sorunlarınız var ise yorum alanından bize söylemekten çekinmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir