WordPress’te Easy WP SMTP Mail Ayarları Nasıl Yapılır? WordPress’te Easy WP SMTP Mail Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress’te Easy WP SMTP Mail Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress dünyanın en çok tercih edilen içerik yönetim sistemidir. Bu rehber yazımızda size WordPress SMTP Mail Ayarları Nasıl Yapılır? adım adım anlatacağız.

WordPress dünyanın en çok tercih edilen içerik yönetim sistemidir. Bu rehber yazımızda size WordPress SMTP Mail Ayarları Nasıl Yapılır? adım adım anlatacağız.

WordPress’te bilindiği temel olarak bir SMTP Mail hizmeti bulunmuyor. WordPress SMTP Mail altyapısını destekliyor ancak bunun için herhangi bir varsayılan ayarı veya aracı bulunmuyor. WordPress’te SMTP Mail özelliğini kullanabilmek için kullanıcının eklenti kullanması zorunludur.

Bu rehber yazımızda tavsiye ettiğimiz Easy WP SMTP eklentisi ile WordPress’in SMTP Mail Ayarlarını yapılandıracağız. Kullanacağımız bu eklenti sayesinde güvenli bir şekilde blog siteniz üzerinde mail gönderebilecek ve mail alabileceksiniz.

Ön Bilgilendirme

WordPress’te SMTP Mail Ayarlarının doğru çalışabilmesi için sitenizin barındırdığınız hosting hizmetinde sunucu tarafında ki mail sunucusunun ayarlarını doğru yapılandırılmış olması ve Mail sunucusu için NS (Nameserver) yönlendirmelerinin doğru yapılmış olması gerekmektedir. Hosting sağlayıcınız tarafından size iletilen mail sunucu bilgilerine ihtiyacınız olacak.

WordPress’te Easy WP SMTP Mail Ayarları Nasıl Yapılır?

Bu rehber yazımızda kullanacağımız Easy WP SMTP eklentisidir. WordPress’te SMTP Mail ayarları için çok fazla eklenti mevcut ancak bizim bu yazımızda faydalanacağımız eklenti Easy WP SMTP eklentisidir.

Adım 1: Easy WP SMTP Eklenti Kurulumu

Eklenti kurmak için WordPress Admin Panelinize giriş yapın. Eklentiler -> Yeni Ekle yolunu takip edin ve açılan pencerede arama kutusuna Easy WP SMTP yazarak ilgili görselde ki eklentiyi indirip/ kurun.

Adım 2: Easy WP SMTP Eklenti Ayarları

Eklenti tamamen ücretsiz olmasının yanı sıra Pro sürümüde mevcuttur. Daha fazla özellik ve daha fazla mail servisini kullanmak istiyorsanız eğer Pro sürümünü satın almanız gerekiyor.

Ancak, ücretsiz sürümününde herhangi bir sınırlama yok. Kendi mail sunucunuzu kullanarak ya da başka ücretsiz mail servisi veren hizmetleri kullanarak mail ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz.

Eklentinin Ayarlar penceresini açtıktan sonra Mailer Settings kısmına gelerek Other SMTP seçeneğini seçiyoruz.

En başta Recommended(Tavsiye Edilen) seçeneği eklentinin yapımcısının sağlamış olduğu hizmettir. Ücretli bir hizmettir, eğer yeterli bütceniz var ise bu hizmeti alarak mail sunucunuzu SendLayer olarak ayarlayabilir ve bu şekilde kullanabilirsiniz. Ancak biz ücretsiz seçenek ile ayarlarımızı yapılandırmaya devam edelim.

AWS, Google seçenekleri eklentinin Pro sürümünü satın aldığınızda kullanabiliyorsunuz. Diğer servis sağlayıcıları da aynı SendLayer gibi aylık belli bir ücret karşılığında size mail servisi sunmaktadırlar. Biz, Other SMTP seçeneğini seçerek kendi hosting sağlayıcımızın sağlamış olduğu mail sunucusunu kullanacağız.

Other SMTP seçeneğine tıkladığınızda hemen alt kısıma bir takım ayarlar açıldığını göreceksiniz şimdi bu ayarların ne olduğunu ve nasıl yapılandıracağınızı bahsedelim.

Adım 2.1: Mail Ayarlarının Yapılandırılması

Adım 2.1.1: Mail Sunucusu Ayarları

Bu aşamada hosting sağlayıcımız tarafından size iletilen mail sunucusu bilgileri ile mail sunucusu ayarlarımızı yapılandıracağız.

SMTP Host (SMTP Sunucusu)

Hosting sağlayıcınızın size iletmiş olduğu bilgiler arasında yer alan giden mail sunucunusunun adresidir. Genelikle mail.siteadresiniz.com şeklinde olur ancak hosting sağlayıcınız farklı bir isim kullanıyor olabilir. Bunu hosting sağlayıcınızdan öğrenebilirsiniz.

Type of Encryption (Şifreleme Türü)

Gelen / Giden maillerin güvenliğinin sağlanması için kullanılacak olan şifreleme türünü belirlediğimiz kısımdır. Genel olarak TLS kullanılması tavsiye edilir ancak hosting sağlayıcınızın tercih ettiği yöntem hangisi ise onu seçmeniz gerekiyor. Standart olarak TLS seçeneği her hosting sağlayıcısı tarafından tercih edilmekte.

Çünkü, TLS çok daha fazla güvenlik seçeneği seçmenize olanak sağlamaktadır. Maillerinizin daha güvenli şifrelenerek iletilmesi ve çözümlenmesi için TLS kullanılır.

SMTP Port (SMTP Portu)

SMTP Portu hosting sağlayıcınız tarafından belirlenen port adresidir. Genelikle bu 465 ya da 587 portları kullanılmaktadır. Sizin hosting sağlayıcınız size hangi portu kullanmanızı istediyse o portu bu alana girmeniz gerekiyor.

SMTP Authentication (SMTP Kimlik Doğrulaması)

Bu ayar birçok mail servisi sunan sağlayıcılar tarafından zorunlu olarak istenilen bir güvenlik önlemidir. Mail servisini kullanacak olan hizmeti tanımlayabilmek ve yönetebilmek için kullanılır. Bu ayar sizde Off konumunda ise görselde ki gibi ON konumuna getirmeniz gerekiyor.

Bu ayarı aktif ettiğinizde hemen alt kısımda iki yeni ayar açılacaktır.

SMTP Username (SMTP Kullanıcı Adı) ve SMTP Password (SMTP Parolası)

Bu kısımda ki ayarları yapılandırabilmeniz için bir hosting yönetim panelinizden bir mail adresi oluşturmanız gerekiyor. Buraya oluşturduğunuz mail adresinizi ve mail adresiniz için belirlediğiniz şifreyi girmeniz gerekiyor. Nasıl mail adresi oluşturacağınızı bilmiyorsanız hosting sağlayıcınızdan yardım alabilirsiniz.

Adım 2.1.2: Genel Ayarlar (General Settings)

Bu aşamada genel olarak smtp mail ayarlarımızı yapılandıracağız.

Gönderen E-Posta Adresi (From Email Address)

Giden maillerin hangi e-posta adresinden gönderildiğini belirtmek zorundasınız. Bu ayar kısmına mail göndermek için kullandığınız mail adresinizi girebilirsiniz. (Gmail, Yandex Mail, Outlook vb.)

Sitenizin alan adına ait bir mail adresinide kullanabilirsiniz. Örneğin biz WPTreni olarak [email protected] adresini kullanıyoruz. Sizde buna benzer kendi alan adınız ile bir mail adresi oluşturabilir ve maillerinizi bu adres üzerinden gönderebilirsiniz.

Önemli Bilgi

Yukarıda ki görselde kırmızı ok ile gösterdiğimiz Force From Email ayarını mutlaka aktif ediniz. Bu ayarı aktif etmezseniz eğer başka eklentiler, tema fonksiyonları kendi ayarlarını kullanabilir ve çakışmalara sebebiyet verebilir. Sitenizde ki bir kullanıcınıza farklı farklı mail adreslerinden mail gitmesini istemiyorsanız bu ayarı aktif etmeniz gerekiyor.

Gönderen Adı (From Name)

Gönderen Adı, sitenizden gönderilen e-postalarda görünen ve alıcının e-postayı kimin gönderdiğini bilmesini sağlayan addır. Varsayılan olarak Gönderen Adı sitenizin adına ayarlanmıştır. Ancak adı istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

Gönderen Adının Değiştirilmesini Zorla seçeneği de bir önce ki ayarla aynı işlevi görmektedir. Başka eklentiler veya tema özellikleri bu bilgiyi farklı isimde değiştirip, kullanılmaması için bu ayarı aktif ederek sadece sizin belirlediğiniz adı kullanmasını sağlayabilirsiniz.

E-Posta Testi ve Sorun Giderme

Gerekli ayarları yapılandırtan sonra SMTP Ayarlarımızın doğru çalışıp, çalışmadığını test etmemiz gerekiyor. Bunun için Easy WP SMTP eklentisinin sunmuş olduğu Send a Test aracını kullanacağız.

Eklenti ayarlarına ulaştığımız menüden Send A Test ayarına tıklayın ve açılan pencerede test e-postasının gitmesini istediğinizi mail adresini yazın ve Test E-Postası Gönder butonuna tıklayarak mailin gidip gitmediğini test edin.

Belirttiğiniz mail adresine bir test e-postası gelmiş ise yapılandırmanız doğru ve sorunsuz çalışıyor demektir ancak SMTP Error: Could not authenticate hatası veriyor ise SMTP Kullanıcı Adı, SMTP Şifresi ayarlarında hata var demektedir. Tekrar bu ayarları kontrol edip, hata var ise düzelterek tekrar test e-postası göndermeyi deneyin.

Bütün işlem bu kadar. Easy WP SMTP eklentisi ile WordPress SMTP Mail Ayarlarınızı yapılandırmış oldunuz. Herhangi bir soru ya da sorunda bizlere yorum olarak iletmekten çekinmeyin, memnuniyetler size yardımcı olacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir