WordPress’te Eklenti Nasıl Kurulur? WordPress’te Eklenti Nasıl Kurulur?

WordPress’te Eklenti Nasıl Kurulur?

WordPress’i kurma işlemini tamamladıktan sonra yeni başlayanların öğrenmesi gereken ilk şey WordPress’te bir eklentinin nasıl kurulacağıdır.

WordPress’i kurma işlemini tamamladıktan sonra yeni başlayanların öğrenmesi gereken ilk şey WordPress’te bir eklentinin nasıl kurulacağıdır.

Basit bir deyişle, WordPress Eklentileri WordPress siteniz için kurduğunuz uygulamalar gibidir. WordPress sitenize iletişim formu, alışveriş sepeti, görsel slaytlar ve daha fazla özellikler ve yenilikler eklemenizi sağlar.

WordPress dünyanın çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden birisidir. Bu kadar çok tercih edilen bir yazılım olmasının en büyük sebebi WordPress’in binlerce ücretli ve ücretsiz olmak üzere hemen hemen her konuda bir eklentisinin bulunmasıdır.

Bu blog yazımızda size adım adım WordPress’te Eklenti Nasıl Kurulur? bunu anlatacağız.

Başlamadan Önce

Eğer WordPress sitenizi WordPress.com üzerinden yayınlıyorsanız ya da kullanıyorsanız eklenti yükleyemezsiniz.

WordPress yönetim panelinizde Eklentiler (Plugins) kısmını göremiyorsanız eğer bunun nedeni sınırlandırmaları bulunan WordPress.com’u kullanıyorsunuz demektir. WordPress.com’un sunduğu bir üst pakete geçmediğiniz takdirde eklenti yükleyemezsiniz.

Öte yandan WordPress.org (kendi kendine barındırılabilen) kullanıyorsanız istediğiniz gibi WordPress Eklentileri kurabilir, silebilir ve eklentiler üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. WordPress.com ile WordPress.org hakkında detaylı bir karşılaştırma yazımız olan WordPress.com ve WordPress.org – Hangisi Daha İyi? blog yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

WordPress’te Eklenti Nasıl Kurulur?

WordPress’te eklenti kurmanın 3 farklı yolu mevcuttur. Bu yolların hepsini tek tek sizlere açıklayacağız ve WordPress’te bir eklenti nasıl kurulur bunu anlatacağız.

WordPress Eklenti Aramasını Kullanarak Bir Eklenti Yükleme

WordPress’te eklenti kurmanın en kolay yolu, WordPress’in eklenti kütüphanesinden eklenti araması yaparak kurmaktır. Bu yöntemin tek dezavantajı aradığınız eklentinin ücretsiz eklenti dizini olan WordPress.org’un eklentiler sayfasında bulunması gerekiyor.

WordPress.org’un eklentiler kütüphanesinde aradığınız eklenti yok ise eklenti kurulumunu gerçekleştiremezsiniz. Peki, eklenti araması yaparak bir eklenti nasıl yüklenir?

İlk yapmanız gereken WordPress yönetim panelinizde Eklentiler (Plugins) » Yeni Ekle (Add New) yolunu takip etmeniz gerekiyor.

İlgili sayfayı açtığınızda karşınıza yukarıda ki görselde ki gibi bir ekran göreceksiniz. Bu ekranda arama kutusuna eklenti adını veya aradığınız işlevselliği yazarak eklentiyi bulun. Bu aşamadan sonra aşağıda ki görselde ki gibi bir dizi eklenti listelenecektir:

Önünüze listelenen bu eklentilerden hangisi sizin için uygun ise onu seçip sitenize kurabilirsiniz. Biz örneğimizde “seo” eklentisi aradık ve karşımıza birden fazla seo eklentisi çıktı. Bu eklentiler arasında en iyi olan seo eklentisi aradığımızdan All in One SEO eklentisinin yanında bulunan Şimdi Kur butonuna tıklayarak bu eklentiyi sitemize kurabilirsiniz.

WordPress'te Eklenti Nasıl Aktif Edilir?

Eklenti kurulum süresi internetinizin hızı ve internet sitenizin sunucusunun durumuna bağlı olarak değişebilir. Eklenti kurulum işlemi tamamlandıktan sonra eklentiyi etkinleştirmeniz gerekiyor bunun için de Etkinleştir butonuna tıklamanız yeterli.

Bu yöntem ile WordPress sitenize eklenti yükleyebilirsiniz. Ancak, her yüklediğiniz eklentiyi aktif hale getirmeniz gerektiğini unutmayın aksi takdirde yüklediğiniz eklentiler, etkinleştirmediğinizde çalışmayacaktır. Etkinleştirmediğiniz eklentileri kullanamazsınız.

WordPress siteniz için başarılı bir şekilde ilk eklentinizi kurdunuz. Ancak, bu aşamadan sonra eklenti ayarlarını yapılandırmak gerekiyor ancak her eklentinin ayarları farklılık gösterebildiği için bu yazımızda bu konuya değinmeyeceğiz.

WordPress Eklenti Yükleyicisi Kullanarak Eklenti Yükleme

Bir önce ki adımda size en kolay ve hızlı eklenti yüklemeyi anlattık. O kısımda anlattığımız eklentiler WordPress.org eklenti dizininde bulunan eklentiler için geçerli idi. Ücretli ve başka platformlarda paylaşılan, özel olarak yayınlanan eklentiler bu kısımda bulamazsınız.

Premium eklentileri sitenize yüklemek için WordPress’in eklenti yükleme aracını kullanmanız gerekiyor. Bunun için izlemeniz gereken yol;

Yüklemeniz gereken premium / özel eklentiyi ilk önce bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor ve indirdiğiniz bu eklenti dosyaları zip dosyası şeklinde olmadırı. Daha sonra WordPress yönetim panelinizde Eklentiler (Plugins) » Yeni Ekle (Add New) yolunu takip etmeniz gerekiyor.

Daha sonra açılan pencerede yukarıda ki görselde işaret ettiğimiz Eklenti Yükle butonuna tıklamanız gerekiyor.

Yüklemek istediğiniz eklentinin dosyaları .zip formatında sıkıştırılmış olmalıdır. Yüklemek istediğiniz eklentiyi Gözat butonuna tıklayarak bilgisayarınızdan seçip, Şimdi Kur butonuna tıklayarak kurmaya başlayabilirsiniz.

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra ilk yöntemde olduğu gibi bu yöntemde eklentiyi kullanabilmek için Eklentiyi Etkinleştir butonuna tıklamamız gerekiyor. Bu sayede eklenti WordPress sitemizde etkinleştirmiş olacağız.

Eklenti ayarlarını ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde yapılandırmanız gerekir. Bu ayarlar her eklenti için farklılık göstereceğinden bu yazıda bu konuya değinmeyeceğiz.

FTP Kullanarak Bir WordPress Eklentisini Manuel Olarak Yüklemek

Bazı nadir durumlarda, barındırma hizmeti (hosting) aldığınız firmalar güvenlik sebebi ile WordPress için eklenti yükleme alanlarına kısıtlama getirebilir. WordPress admin paneli üzerinden eklenti kurulumuna izin vermeyebilir. Sadece FTP1 ile eklenti yüklemenize izin vermiş olabilirler.

Böyle bir durumda FTP kullanarak WordPress’e eklenti yükleyebilirsiniz. FTP ile eklenti kurulumu yeni başlayanlar için biraz kafa karıştırıcı olabilir ancak en basit haliyle anlatmaya çalışacağız.

İlk önce yüklemek istediğiniz eklentiyi bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor. İndirdiğiniz eklenti dosyası .zip uzantılı olacaktır. Öncelikle bu dosyayı zip dosyasından çıkarmanız gerekiyor. Çıkardığınız zip dosyası aynı isimde bir yeni klasör oluşturacaktır. Bu klasörü FTP ile sitemize yükleyeceğiz.

Dosyayı internet sitemize yükleyebilmek için FTP programına ihtiyacımız var. Gerekli FTP programını edindikten sonra FTP sağlayıcınıza bağlanmak için bir kullanıcı adı, şifre ve ftp bağlantı sunucusuna ihtiyacımız olacak bu bilgiler elinizde yok ise WordPress Hosting sağlayıcınıza ulaşarak bu bilgileri sorabilirsiniz.

Bilgisayarınıza kurduğunuz FTP programını açın ve hosting sağlayıcınız tarafından size verilen FTP bilgileri ile internet sitenizin sunucusuna bağlanın. Bağlandıktan sonra web sitenizde bulunan dosyalar içerisinde /wp-content/plugins/ dizinine gitmeniz gerekiyor.

Daha önce indirdiğiniz ve açmış olduğunuz zip dosyasını yukarıda ki görselde ki gösterildiği gibi sitenize yüklemeniz gerekiyor. Önemli hatırlatma: Yüklemek istediğiniz eklenti zip formatında olmamalı, klasör şeklinde olmalı ve /wp-content/plugins dizinine yüklenmelidir.

Eklenti dosyalarının yükleme işlemi tamamlandıktan sonra WordPress yönetim panelinizde Eklentiler (Plugins) » Kurulu Eklentiler (Installed Plugins) yolunu takip edin. FTP ile yüklediğiniz eklentiyi burada bulacaksınız.

Her zaman olduğu gibi FTP yolu ile yüklenen WordPress Eklentilerini de etkinleştirmeniz gerekiyor. Yüklediğiniz eklentinin isminin hemen altında bulunan Etkinleştir linkine tıklayarak yüklediğiniz eklentiyi aktif hale getirebilirsiniz.

WordPress Eklenti Kurmak/Yüklemek Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

Yeni başlayan WordPress kullanıcıların WordPress Eklenti yüklemek, kurmak konusunda aklında hiçbir soru kalmaması için sıkça sorulan birçok soruyu sizin için cevaplandırdık.

İşte WordPress eklenti kurulumu hakkında en sık sorularan sorulardan bazıları.

Umarız bu makalemizin WordPress eklentilerini nasıl kuracağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Yapmak istediğiniz şeyi gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz en iyi WordPress Eklentileri hakkında yazdığımız eklentiler kategorimizi de görmek isteyebilirsiniz. Bu makalelerin her biri, bireysel eklentilerin nasıl kurulacağına ilişkin adım adım anlatımlarla birlikte gelir.

Dipnotlar:

  1. File Transfer Protokol – Dosya Yükleme Protokolü, İnternete bağlı iki bilgisayar arasında dosya transferini sağlayan bir protokoldür. ↩︎
Yazıyı Sosyal Medya’da Paylaş, Herkes Yararlansın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir