WordPress’te Kalıcı Bağlantı (WordPress SEO) Ayarları Nasıl Yapılır? WordPress’te Kalıcı Bağlantı (WordPress SEO) Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress’te Kalıcı Bağlantı (WordPress SEO) Ayarları Nasıl Yapılır?

Bu blog yazımızda Wordpress’in kalıcı bağlantı (seo) ayarlarını nasıl yapacağınızı anlatacağız. Her bir internet sitesinin ve sayfanın bir bağlantı şekli vardır. İnternette bir linke tıkladığınız da o sitenin bir bağlantı parametresini aktif hale getirirsiniz.

Bir internet sitesi için içerik bağlantıları (linkleri) oldukça önemlidir. Sitenizin link yapısı anlaşılır ve kolay kullanılabilir olması gerekiyor. Sitenizde ki bir içerikten faydalanmış bir kullanıcı daha sonra tekrar sayfanıza gelmek istediğinde akılda kalıcı bir URL yapınız yok ise o içeriğinizi tekrar bulması zor olacaktır. Bu durumda kullanıcı / müşteri kaybetmiş olacaksınız.

WordPress’te SEO yapısına uygun bir kalıcı bağlantı ayarı yapmanız oldukça kolay. Bu rehber yazımızda WordPress seo ayarlarını nasıl yapacağınızı anlatmaya çalışacağız.

WordPress Kalıcı Bağlantı Nedir?

WordPress’te kalıcı bağlantılar yazılarınız, görselleriniz, kategori gibi birçok sayfaların anlaşılabilir, kontrol edilebilir olmasıdır. Örneğin; seo dostu kalıcı bağlantı ayarlarını WordPress’te yapmamış olsaydık okuduğunuz bu sayfanın tarayıcı adres satırında ki bağlantısı şu şekilde olurdu;

https://wptreni.com/index.php?p=1234

Bu şekilde bir URL bağlantısı ne arama motorlarınca anlaşılabilir, ne de kullanıcılarınızın aklında kalabilir. Kalıcı bağlantılar yukarıda ki örnekte URL’yi aşağıda ki örnekte ki gibi olmasını sağlamaktadır.

https://wptreni.com/wordpresste-kalici-baglanti-wordpress-seo-ayarlari-nasil-yapilir/

WordPress’te Kalıcı Bağlantılar Neden Önemli?

Yazdığınız içeriklerin arama motorlarında üst sıralarda yer alması için WordPress SEO ayarlarınızı yapmanız gerekmektedir. Sadece arama motorları için değil aynı zamanda kullanıcılarınız içinde gereklidir.

Sitenizde yayınladığınız bir blog yazısının URL adresi kolay okunabilir ve tekrar hatırlanabilir değil ise yazınızı okuyan bir kullanıcı tekrar sitenizi ziyaret etmekten çekinecektir. Bu sebepten ötürü WordPress kalıcı bağlantı ayarlarını yapılandırmanız önemlidir.

WordPress’te kalıcı bağlantıların neden bu kadar önemli olduğunu özetlemek gerekirse;

 1. Kullanıcılarınız için daha kolay anlaşılabilir ve akılda kalıcı URL sahip olmak için.
 2. Sosyal Medya hesaplarında içerikleriniz paylaşılırken daha anlaşılır ve spam olarak görülmeyecek URL yapısına sahip olmak için.
 3. Arama motorlarının sitenizi daha iyi analiz edebilmesi ve URL bağlantılarınızı daha rahat kategorize edebilmesi ve dolayısıyla SEO derecenizin yükselmesi için.
 4. İçerikleriniz kullanıcılarınız arasında rahatlıkla paylaşılabilmesi için.

Kalıcı bağlantılar birçok açıdan önemli ancak en önemli tarafı SEO (Search Engine Optimization)‘ya1 etkisi.Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında diğer blog sitelerinden daha ön planda çıkmanın ilk adımı WordPress’in kalıcı bağlantı ayarlarını yapılandırmanızdan geçiyor.

İlginizi Çekebilir

WordPress Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz

WordPress dünyanın en çok tercih edilen ücretsiz içerik yönetim sistemidir. WordPress ile kolayca web siteleri, bloglar ve e-ticaret siteleri ve daha fazlasını oluşturmanıza firsat tanıyan en popüler CMS2 sistemidir.

WordPress’te Kalıcı Bağlantı (WordPress SEO) Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress’te kalıcı bağlantı ayarlarınızı yapılandırmak için herhangi bir eklenti veya kod bilgisine ihtiyacınız bulunmuyor. WordPress’in temel özelliklerinden bir tanesi olduğu için oldukça kolay bir şekilde ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz.

Bizim burada ki amacımız bu ayarları ne işe yaradığını, nasıl çalıştığını sizlere anlatmaktır. Bu sayede ayarlarınızı yapılandırırken neyin ne olduğunu anlayarak yapacaksınız.

İlk yapmanız gereken WordPress Admin Paneline giriş yapmak ve sol tarafta bulunan Ayarlar kısmının üstüne gelip açılan hızlı menüden Kalıcı Bağlantı Ayarları kısmına tıklamak olacaktır.

Ayarları açtığınızda karşınıza aşağıda ki görselde ki gibi bir ayar sayfası açılacaktır. Bu ayar sayfası WordPress’in ilk defa kurulduğunda varsayılan olarak bir takım ayarları yapılı olarak gelmektedir.

Bu kısımda sizde ya Özel yapı seçilidir ya da Düz yapı seçilidir. Örnek görselde ki ayar WPTreni olarak bizim tercih ettiğimiz yapıdır. Birazdan bu yapılar ve yapılar arasında ki farklı daha detaylı açıklayacağız.

Kalıcı Bağlantı Yapısı Nasıl Seçilmelidir?

Kalıcı bağlantı yapısını internet sitenizin yapısına göre seçmenizi tavsiye ederiz. Bazen özel yapı kullanmak gerekebiliyor ancak temel seviye kullanıcılar için yazı adı kalıcı bağlantı yapısını tercih etmenizi öneriyoruz. Peki bu kalıcı bağlantı yapısı seçenekler nedir? neden birden fazla seçenek mevcut?

WordPress yapısı gereği her türden internet sitesine evrilebilmektedir. Bu sebepten her türlü yapıda yayın yapan internet siteleri için seo dostu kalıcı bağlantı ayarları yapabilmeniz için birden fazla seçenek sunmaktadır. Bunlar;

 • Düz, Düz yapı WordPress’in ilk kalıcı bağlantı yapısıdır. Sadece rakamlardan oluşmaktadır. Bu yapıyı tercih etmenizi tavsiye etmeyiz ancak sunucu altyapınız Linux3 değilse bu seçenek geriye kalan tek seçeneğiz olacaktır diğer yapılar Linux dışında çalışmamaktadır.
 • Gün ve Ad, içeriğinizin başlığından önce yayınlandığı yıl, ay ve gün url kısmına eklenir. Zaten ayar kısmında örnekte mevcuttur, nasıl bir yapı oluşturacağından. Gereksiz yere URL’yi uzattığı için genellikle tercih edilmez.
 • Ay ve Ad, Aynı gün ve ad yapısında olduğu gibi bu seferde sadece yıl ve ay bilgisi içeriğinizin başlığının önüne eklenir. Gereksiz yere URL’yi uzattığı için tercih edilmez.
 • Sayısal, bütün bağlantılarınızın başına /arsivler/ ön ekini getirir ve tamamen sayıdan ibaret bir kalıcı bağlantı oluşturur. Kullanıcı dostu bir yapı olmadığı için tercih edilmez.
 • Yazı Adı, doğrudan seo dostu bir yapıdır. En çok tercih edilen ve kullanılan, bizim de tavsiye ettiğimiz kalıcı bağlantı yapısıdır. Ne ekstra bir bilgi ne de parametre eklenmektedir, doğrudan içeriğinizin başlığı ne ise ona uygun bağlantı oluşturur.
 • Özel Yapı, adı üstünde tamamen size özel. İstediğiniz gibi bir yapıda kalıcı bağlantı yapısı oluşturabilirsiniz. Örneğin;
siteadresiniz.com/kategori-adi/yazi-adi-seklinde

Yukarıda ki gibi bir URL yapısı şu şekilde çalışıyor. Site Adresiniz, yazdığınız blog yazısının kategorisi ve blog yazısının başlığı. Bu tarz bir yapıyı kullanmak için yapmanız gereken Kalıcı Bağlantı Yapısından, Özel yapıyı seçip aşağıda ki görselde ki gibi ayarlamanız gerekiyor.

Kalıcı bağlantı ayarları bölümünü açtığımda karşıma birçok ayar çıktı bunlar ne anlama geliyor diyorsanız tek tek açıklayalım:

 • %postname% bu parametre yazının, kategorinin ve sayfaların başlıklarını ifade eder.
 • %post_id% Veritabanın da her bir yazı,etiket,sayfa,kategori birbirlerinden ayırtabilmek için bir id numarası verilir. Bu parametrede o id numarasını URL yapınız da göstermeniz sağlar. Aynı, WordPress’in varsayılan olarak Düz seçeneğinde örneklendirdiği gibi.
 • %category& bu parametre kategori adının URL yapınızda göstermenizi sağlar. Yayınladığınız yazı hangi kategoride ise o kategorinin ismi bağlantı yapınıza eklenir. Birden fazla kategori mevcut ise ana kategori olarak seçtiğiniz kategoriyi birincil kategori olarak kabul eder ve bağlantı yapınıza onu ekleyecektir.
 • %author% Yazıyı, sayfayı oluşturan WordPress kullanıcısını ifade eder.
 • %second% Yazının, sayfanın oluşturulduğu saniyeyi belirtir.
 • %minute% Yazının, sayfanın oluşturulduğu dakikayı belirtir.
 • %hour% Yazının, sayfanın oluşturulduğu saati belirtir.
 • %day% Yazının, sayfanın oluşturulduğu günü belirtir.
 • %monthnum% Yazının, sayfanın oluşturulduğu ayı belirtir, rakam ile.
 • %year% Yazının, sayfanın oluşturulduğu yılı belirtir.

Kendinize özel kalıcı bağlantı ayarlarını yapabilmek için kalıcı bağlantı (seo) ayarları kısmından Özel Yapı seçeneğini seçmeniz ve yukarıda bahsettiğimiz parametreleri seçerek yapınızı oluşturmanız gerekiyor.

İsteğe Bağlı Kalıcı Bağlantı Ayarları

Kalıcı bağlantı yapısını sitenizin ihtiyacına göre seçtikten sonra isteğe bağlı bazı ayarlarda mevcut. Kategori ve Etiket’ler için bir kalıcı bağlantı yapısı oluşturabilirsiniz. İsteğe Bağlı ayar kısmında Kategori ve Etiket adında iki tane boş metin alanı bulunmaktadır. Bu ayarı yapmak zorunda değilsiniz, tamamen isteğinize bağlıdır.

Ayarları varsayılan olarak yani ilgili kutuları boş bırakırsanız Kategori ve Etiketlerinizin kalıcı bağlantı yapısı şu şekilde olacaktır;

https://siteadresiniz.com/category/kategori-adi
https://siteadresiniz.com/tag/etiket-adi

Varsayılan olarak WordPress tarafından ayarlanmış bir şekilde kullanabilirsiniz. Ancak ben kategoriler için İngilizce category değilde Türkçe olarak kategori kullanmak istiyorum diyorsanız; kategori temelli yazan boş metin kutusuna aşağıda ki görselde ki gibi doldurmanız gerekiyor.

Bu şekilde yaptıktan sonra ayarlarınızı kaydettiğinizde kategorileriniz için URL yapısını değiştirmiş olacaksınız. Benzer işlemi Etiketler (Tags) kısmında da yapabilirsiniz.

Hepsi bu. WordPress’te temel olarak kalıcı bağlantı ayarlarınızı rahatlıkla anlattığımız şekilde yapılandırabilirsiniz.

 1. Arama Motoru Optimizasyonu ↩︎
 2. İçerik Yönetim Sistemi ↩︎
 3. Linux; Linux çekirdeğine dayalı, açık kaynak kodlu, Unix benzeri bir işletim sistemi ailesidir. ↩︎

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir