WordPress’te Yazılara ve Sayfalara Sütun (Columns) Nasıl Eklenir? WordPress’te Yazılara ve Sayfalara Sütun (Columns) Nasıl Eklenir?

WordPress’te Yazılara ve Sayfalara Sütun (Columns) Nasıl Eklenir?

Bir WordPress yazınızda veya sayfanızda sütunlar oluşturmanız gerekiyor ancak bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz? Sorun yok, bu rehber yazımız sayesinde WordPress’in yeni yazı editörü (Guttenberg) kullanarak herhangi bir eklenti veya bileşene (widgets)ihtiyacınız olmadan yazılarınızda ve sayfalarınızda sütunlar (columns) oluşturabileceksiniz.

Bir WordPress yazınızda veya sayfanızda sütunlar oluşturmanız gerekiyor ancak bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz?

Sorun yok, bu rehber yazımız sayesinde WordPress’in yeni yazı editörü (Guttenberg) kullanarak herhangi bir eklenti veya bileşene (widgets)ihtiyacınız olmadan yazılarınızda ve sayfalarınızda sütunlar (columns) oluşturabileceksiniz.

WordPress Guttenberg editörü ile çok daha esnek, kullanışlı ve bir o kadar da zengin içerikler, sayfalar oluşturmamızın önünü açtı. WordPress 5.0 sürümü ile hayatımıza giren Guttenberg editörü block tabanlı bir editör olmaktan öteye bir tasarım aracı olarakta kullanılmaya başlandı.

Guttenberg editörü ile temalar dahi düzenlenebiliyor, tasarlanabiliyor. Bu makalemizde bu editörün bizlere sunduğu imkanlar ile yazılarımızda veya sayfalarımızda sütunlar (columns) nasıl oluşturacağınızı adım adım anlatacağız.

Yazılara ve Sayfalara Sütun (Columns) Nasıl Eklenir?

WordPress’te blog yazısı veya sayfa oluştururken,düzenlerken aşağıda ki adımları takip ederek sütunlar (columns) ekleyebilirsiniz.

Adım 1: Editörün Sol Üst Kısımda Bulunan + Block Ekle Butonuna Tıklayın

+ Block Ekle butonu WordPress’te içerik oluştururken içeriğinizde kullanabileceğiniz çeşitli block öğelerini listeler. Burada çeşitli blocklar kullanımınıza sunulmuştur. Biz bu rehber yazımızda bu blocklardan birisi olan Columns (Sütunlar) öğesini kullanacağız.

Adım 2: Sütunlar (Columns) Bloğunu Bulun

Block ekle butonuna tıkladığınızda bir kısım açılacaktır. Bu kısımda kullanabileceğiniz blocklar listenecektir. Bu blocklar belli başlı kategorilere ayrılmıştır,bizim ihtiyacımız olan Sütunlar (Columns) öğesi ise Tasarım kategorisinde bulunuyor. İster arama kısmına yazarak isterseniz aşağıya doğru kaydırarak Sütunlar (Columns) öğesini bulun.

WordPress'te Columns (Sütunlar) Nasıl Eklenir? -2
WordPress'te Yazılara ve Sayfalara Sütun (Columns) Nasıl Eklenir? 6

Adım 3: Sütun Eklemeye Başlayın

Aradığımız öğeyi bulduğumuza göre artık yazılarımıza veya sayfalarımıza sütun eklemeye başlayabiliriz. Sütunlar öğesine tıkladığınızda editörünüze hemen eklenecektir. Bu aşamadan sonra kaç tane sütun olmasını istiyorsanız ilgili block öğesini ayarını kullanarak belirleyebilirsiniz.

Guttenberg editörü size oluşturacağınız sütunların nasıl olacağını hızlıca belirleyebilmeniz için çeşitli ön ayarlar gösterecektir. Tek bir sütun mu yoksa eşit bölünmüş iki sütun mu ya da ilk sütun dar, ikinci sütun geniş, üçüncü sütun dar gibi ön ayarlardan seçim yapabilir ya da hemen sol alt kısımda bulunan Geç linkine tıklayarak buna kendiniz karar verebilirsiniz.

Adım 4: Oluşturulan Sütunlara İçerik Eklemek

Seçiminize bağlı olarak kaç tane sütun oluşturduğunuz size bağlıdır. Ancak, çok fazla sütun eklemeniz içeriğinizin kırpılmasına ve bazı cihazlarda kaymalar, iç içe geçme sorunları gözükebilir.

Sütunlarınıza istediğiniz her şeyi ekleyebilirsiniz. Resim, yazı, video tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Örnek videomuzu izlediğinizde ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir